Digitalisering og offentlig IT

Folkeavstemning på Toten kollapset etter få minutter

Nettsiden for å avgi stemme i folkeavstemningen om sammenslåingen av Vestre Toten, Østre Toten og Gjøvik krasjet kort tid etter åpning onsdag.

Nettsiden for å avgi stemme i folkeavstemningen om sammenslåingen av Vestre Toten, Østre Toten og Gjøvik krasjet kort tid etter åpning onsdag.
Nettsiden for å avgi stemme i folkeavstemningen om sammenslåingen av Vestre Toten, Østre Toten og Gjøvik krasjet kort tid etter åpning onsdag. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
22. apr. 2026 - 11:17

– Det er problemer med stemmeløsningen. Leverandøren er på saken, sa valgansvarlig Anne Britt Sveum Søreng i Gjøvik til Oppland Arbeiderblad ved 10.20-tiden.

Klokka 10 ble det åpnet for å stemme digitalt om de tre kommunene skal slå seg sammen til én kommune fra 1. januar 2028. Bare minutter senere var stemmeløsningen nede.

– Noen fikk stemt like over klokka 10, men så krasjet nettsiden på grunn av stor pågang, opplyser Søreng.

Hvor mange som rakk å stemme før kollapsen, er ikke kjent. Litt før klokken 11 var nettsiden skalvislaosssammen.no oppe og gikk igjen.

Søreng forsikrer at avgitte stemmer ikke skal ha gått tapt.

– Folk må bare prøve igjen.

Fra klokka 10 ble det sendt SMS til alle folkeregistrerte i de tre kommunene ved siste årsskifte.

Julie Stuestøl (MDG) håper å få Stortinget med på en avstemning for å tvinge næringsministeren til å overlevere eierdialog med Telenor i Myanmar-saken.
Les også:

MDG: Vil tvinge nærings­ministeren til å overlevere Telenor-dialog om Myanmar

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.