resultaterfinans

Hvorfor daytraderne taper penger

Hvorfor tror du flesteparten av daytraderne taper penger? Jo, det er megleren som stikker av med pengene.

Securities and Exchange Commission (SEC) meldte i en rapport i sommer at så mange som 80 prosent av daytraderne taper penger eller rett og slett går konkurs. Daytraderne håper å utnytte små kursbevegelser og holder på aksjen bare få timer eller til og med bare noen få minutter. De mest aktive utfører så mange som 500 transaksjoner i løpet av en dag. Majoriteten av disse kjøper og selger aksjene via nettet.

I en ferskere undersøkelse av SEC fremgår det at meglerne sitter igjen som vinnere og at traderne er taperne. Meglerhusenes inntekter steg 276 prosent fra 1997 til 1999, ifølge undersøkelsen. De 15 største meglerne hadde totalt 1,3 milliarder i overskudd i 1999. Det er ikke opplyst om hvilke meglerhus som er med i undersøkelsen, men dette er ikke tradisjonelle meglerhus som for eksempel Merril Lynch eller Goldman Sachs. Meglerne er hovedsaklig "nye" selskaper som tilbyr direkte tilgang til markedet, altså ikke meglere i tradisjonell forstand, men heller et tradingsenter der traderne tilbys infrastruktur for å trade. Les mer om dette her:

Les også Daytrading: Langt igjen i NorgeDaytrading: Flokker seg foran dataskjermeneDaytrading: Steinar lever på andres penger

Susan Collins

Les også Lærer om dagen - aksjespekulant om kvelden

Powered by Labrador CMS