LØNN

Microsoft-leder økte lønna med 40 prosent, nå har hun 10 millioner i årslønn

Ifølge Dagens Næringsliv.

Microsofts Norgessjef Kimberly Lein-Mathisen, Sopra Steria-sjef Kjell Rusti. Bildet er tatt like etter landing med Sopra Sterias luftballong tidligere i sommer.
Microsofts Norgessjef Kimberly Lein-Mathisen, Sopra Steria-sjef Kjell Rusti. Bildet er tatt like etter landing med Sopra Sterias luftballong tidligere i sommer. Foto: Eirik Helland Urke
6. feb. 2020 - 16:14

Microsoft Norge har presentert regnskapet for perioden 1. juli 2018 til 30. juni 2019. Resultatet for Microsoft Norge er rett i overkant av tre milliarder kroner. 

Årsregnskapet viser ifølge DN at leder i Microsoft Norge Kimberly Lein-Mathisen økte den totale lønna med nær 40 prosent i 2019.

Mens hun tjente 7,3 millioner i 2018, som jo også holder til smør på brødskiva, tjente hun 10,2 millioner i 2019. Pensjonskostnader og andre godtgjørelser er inkludert. 

Sammenlignet med fjoråret har selskapet hun leder økt resultatet med mer enn 50 prosent. 

– Inntektsoppgangen skyldes en ekspandering av selskapets forretningsmodell til å inkludere distribusjon av programvare og maskinvare, skriver selskapet til DN.

Hun er ny leder for mennesker i Telenor, eller HR-sjef som det også kan kalles. – Jeg gleder meg til å bli en del av et selskap med et tydelig samfunnsoppdrag, en stolt historie og viktige ambisjoner for morgendagen, sier Kristin Ruud.
Les også

Hun blir HR-sjef i Telenor

Godt lønnet Microsoft-kollega

Da digi.no sjekket lønna til IT-toppene i 2018, toppet Bjørn Olstad, leder for Microsoft Development Center Norway,  listen.

Han sto med en ligningsinntekt på drøyt 20 millioner kroner.

Microsoft Development Center Norway er et programvareselskap som utvikler søketeknologi for bedriftsmarkedet. 

Resultatet før skatt for Microsoft Norge er på 276,8 millioner kroner i 2019. Det er knappe halvannen million dårligere enn i 2018.

I konsulenthuse Variant er det kvinnene som er årets lønnsvinnere. Men det blir feil å kalle noen lønnstapere, sier daglig leder Odd Morten Sveås til Digi etter at han har crunchet årets lønnstall i selskapet for oss.
Les også

IT-selskap tok flere grep: Her tjener damene nå bedre enn gutta

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.