Denne uken ser ut til å bli en av de svartere i historien om den revolusjonerende og omstridte musikktjenesten Napster. Selskapets servere ble tatt ned for oppgradering nylig, for selskapet forbereder seg på å lansere en kommersiell, lovlig versjon av tjenesten senere. Like før begynte gamle versjoner av Napster-programmet å "gå ut av dato", slik at brukerne skulle tvinges til å bruke den siste versjonen, som benytter digital fingeravtrykksteknologi for å identifisere musikkfiler.
Ifølge analyseselskapet WebNoize sank antallet delte musikkfiler per bruker til bare to, mens det i februar i år var oppe i 220. Dermed kan det bli vanskelig for tjenesten å reise seg igjen etter sommeren, konkluderer analytikerne. Samtidig har japanske plateselskapers interesseorganisasjon RIAJ, Recording Industry Association of Japan, soloppgang-landets motstykke til Napster-fiende nummer én RIAA, saksøkt Napster for å få dem til å blokkere 3.000 låter som hevdes å tilhøre seks av RIAJs plateselskaper. Mye motgang på én gang, med andre ord.
Samtidig meldes det at en annen aktør har blitt dratt inn i rettssalen. Igjen. Aimster er et program som lar brukerne bytte alle slags filer, ved hjelp av beskjedsystemet AOL Instant Messenger. Tidligere i vår kom plateselskapene med sine trusler overfor selskapet.
- Aimster er akkurat det samme som Napster. Under den nye pynten ligger den samme tjenesten som Napster tilbyr, uttalte en RIAA-representant til MTV i sakens anledning. En Aimster-representant uttalte til samme organ at applikasjonen var utviklet for å la små bedrifter opprette private nettverk og utveksle filer i jobbsammenheng.
Aimster kan brukes til å snuse i andre brukeres harddisker, men kan også hente filer fra Napster og Gnutella.
Lar 140 millioner brukere snakke og dele MP3-filer

%2520og%2520Magnus%2520Oxenwaldt%2520.jpg)
Motion Picture Association of America
Filmstudioene vil sette en stopper for dette, og søker erstatninger på opptil 1,35 millioner kroner per film.