Juss og samfunn

NTNU får gebyr på 150.000 kroner for ulovlig innsyn i ansatts e-post

Datatilsynet mener NTNU ikke hadde rettslig anledning eller begrunnet mistanke til å gå inn i Øyvind Eikrems epostkonto før avskjedssaken mot ham.

NTNU er ilagt et gebyr av Datatilsynet.
NTNU er ilagt et gebyr av Datatilsynet. Foto: Gorm Kallestad/NTB
4. jan. 2023 - 13:01

Datatilsynet ilegger et gebyr på 150.000 kroner og slår fast at NTNU ikke har redegjort for hvorfor de skulle ha en begrunnet mistanke til å gå inn i e-postkontoen, melder Khrono.

Tilsynet skriver at det dreier seg om et alvorlig personvernbrudd.

Eikrem og NTNU kom til forlik som endte med at førsteamanuensen sa opp og avskjedssaken ble avsluttet.

NTNU og deres advokater tok seg i fjor sommer inn i Eikrems e-postkonto og åpnet 80 eposter. Eikrem og hans advokater protesterte på det. NTNU gjorde undersøkelsene for å finne bevis for at Eikrem sto bak en omstridt konto i sosiale medier, noe Eikrem har avvist.

– Dette handler om at noen har hatt fri tilgang til dine e-poster og dokumenter, sier Lars Magne Hovtun, sjef for beredskapssenteret i Næringslivets Sikkerhetsråd (NSR).
Les også:

Over 1400 selskaper rammet: – Handler om at noen har hatt fri tilgang til dine e-poster

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.