Torstein Mauseth jobber som Penetration Tester & Incident Responder hos Netsecurity i Kristiansand.
Han er en av de ni som ligger helt på topp med alt rett etter å ha fullført del 2 av Master of Cyber Security-konkurransen – som arrangeres av HackCon Cyber Security Challenge Team i samarbeid med Digi.no, Evry og Norsis.
Konkurransen avsluttes klokken 23:00 10. februar 2018.
- Er du Norges beste sikkerhetsekspert?
Prøv deg her: Siste mulighet til å delta i Master of Cyber Security
– Hvorfor deltar du i Master of Cyber Security?
– Jeg har alltid vært interessert i IT-sikkerhet, samtidig som jeg ser etter variasjon og utfordringer i arbeidsdagen. Ingenting er så gøy som å jobbe med hobbyen, sier Mauseth til digi.no.
Vil reise til Defcon
Dessuten har han lyst til å dra til Defcon, forteller han.
– Hvorfor ønsker du å dra til Defcon?
– Defcon er en av verdens største hackersamlinger med over 10.000 deltakere. I hovedsak «security researchers» og hackere med bakgrunn fra alle slags miljøer som samles på en plass med en felles interesse, hvor du har mulighet til å lære av og bli kjent med dem.
– Den største forskjellen mellom Defcon og andre samlinger er at Defcon er en offentlig støttet fest for en haug av kule folk. Det er noe som må bare oppleves!

%2520og%2520Magnus%2520Oxenwaldt%2520.jpg)
Dataelektroniker med sertifiseringer
Mauseth har fagbrev som dataelektroniker, og forteller at han har bedrevet en stor mengde studering og «labbing» på egen hånd.
– I tillegg har jeg flere sikkerhetsrelaterte sertifiseringer, forteller han.
På oppfordring fra digi.no sender Mauseth oss listen over hans sertifiseringer:
- GXPN – Exploit Researcher and Advanced Penetration Tester
- GCIH – Certified Incident Handler
- PCNSE6 – Palo Alto Networks Certified Network Security Engineer6
- CCNA – Routing & Switching
– CCNA var den første, en sertifisering som gir deg en fantastisk bra forståelse for hvordan et nettverk henger sammen og hvordan applikasjoner oppfører seg, sier Mauseth.
Får betalt for datainnbrudd
– Kan du fortelle litt om din arbeidshverdag?


– Jeg jobber under Red-team avdelingen i Netsecurity, hvor arbeidsoppgavene går med på å bevise forretnings risiko i IT-systemer, fysiske og menneskelige løsninger, sier Mauseth.
– Det jeg snakker om er penetrasjonstesting mot nettverk og tjenester og applikasjoner, social engineering som phishing/vishing og informasjonsinnsamling og en rekke andre angrepsmetoder.
Han forteller at normal arbeidsuke er å jobbe med datainnbrudd.
– IT-sikkerhet er som et spill
– Hva syns du er så spennende med IT-sikkerhet?
– For meg kan IT-sikkerhet fint sammenlignes med et spill: Jeg er alltid ut etter å komme meg til neste nivå, finne løsninger og passere utfordringer, skriver Mauseth.
– Forskjellige oppgaver har forskjellige type løsninger, noe som gir en stor variasjon på hverdagen.
– IT-sikkerhet er knyttet til så mye forskjellig elektronikk, noe som gjør at vi har verdens største lekeplass!
- Er du Norges beste sikkerhetsekspert?
Prøv deg her: Siste mulighet til å delta i Master of Cyber Security