NEKROLOG

Var med å bygge opp selskapets mystikk: Apples tidligere PR-guru Katie Cotton er død

Den anerkjente kommunikatøren var en svært nær medarbeider for Steve Jobs og senere Tim Cook gjennom to tiår.

Apples mangeårige PR-strateg gikk bort i påsken.
Apples mangeårige PR-strateg gikk bort i påsken. Foto: Apple
11. apr. 2023 - 18:00

Kathryn Elizabeth Cotton (57), tidligere mangeårig kommunikasjonsdirektør i Apple, gikk bort skjærtorsdag den 6. april.

Hun døde fredfullt, omgitt av familie og nære venner. Det opplyser familien i en nekrolog som ble publisert mandag denne uken.

Det er ikke oppgitt noen dødsårsak.

«Katie» var hovedarkitekten bak selskapets kommunikasjonsstrategi, herunder oppbygging av merkevaren og mystikken rundt Apple i en mannsalder fra 1996 til 2014.

Det omfatter perioden etter at medgründer Steve Jobs kom tilbake, og hele reisen fra nær konkursens rand til å bli et av verdens mest verdifulle og mektige selskaper.

Digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Oldernes Tung (Ap) ber alle statlige og offentlige virksomheter stålsette seg for at det plutselig kan bli store endringer i hvordan Norge forholder seg til amerikanske IT-selskaper.
Les også

Ber alle ha «exit-strategien» klar om Google og Microsoft blir ulovlig

– Vi er dypt preget av Katies bortgang. Hun var en ekstraordinær person og ga utallige bidrag i løpet av sin to tiår lange karriere hos Apple. Våre tanker går til hennes kjære og alle som har hatt muligheten til å jobbe med henne, heter det i en uttalelse fra Apple.

Cotton levnes mye av æren for hvordan verden oppfattet Apple og produktene de skapte gjennom 18 år. På hennes vakt lanserte de flere epokedefinerende produkter som iMac, iPod, Macbook, iPhone og iPad.

Hun skal ha vært en sentral person bak de nøye regisserte produktlanseringene, så vel som tilnærmingen med å si minst mulig annet.

PR-guruen var en nær og betrodd kollega som jobbet direkte for Steve Jobs, inkludert som talskvinne for helseutfordringene hans. Jobs døde til slutt i 2011 av en sjelden form for kreft i bukspyttkjertelen.

Oslo 20250113. 
Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna møter pressen etter et møte med partene i arbeidslivet om tidligpensjon. Møtet er en oppfølging av avtalen om pensjonsregler for personer med særaldersgrense født i 1963 eller senere, som ble inngått 25. august 2023.
Foto: Javad Parsa / NTB
Les også

Mange er skuffet over Brennas løsning på innleiekaoset

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Fra usikker student til ombruksrådgiver i bærekraftig byggebransje!
Les mer
Fra usikker student til ombruksrådgiver i bærekraftig byggebransje!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra