Juss og samfunn

Videoutleie over nettet ikke lenger en Hollywood-drøm

Å kunne se hvilken film en vil, når en vil, via nettet har vært en av visjonene for bredbåndsverden. Hittil har Hollywood vært tregeste elev i klassen, men en ny allianse skal endre på det.

20. aug. 2001 - 11:03

Etter mange måneders diskusjoner er Sony Pictures Entertainment omsider kommet til enighet med fire andre filmselskaper om distribusjon av Hollywood-filmer over Internett.

Video on demand, eller video på forespørsel, er på ingen måte noe nytt fenomen, heller ikke i Internett-sammenheng. Det nye er at de store aktørene i Hollywood trår til på dette markedet - aktører som hittil har vært avventende i forhold til Internett.


Sony, Warner, Universal, Paramount og MGM skal være likeverdige partnere i selskapet, som baserer seg på Sonys MovieFly-teknologi.


Selskapet har hittil ikke fått noe navn, og det er usikkert når en kan forvente lansering, ifølge New York Times. Avtalene om nettbasert filmdistribusjon er ikke-eksklusive, da selskapene vil unngå bekyldninger om kartellvirksomhet. Det ryktes også at Disney og Fox er i startgropa, og at begge kan komme til å lansere egne nettbaserte filmtjenester iløpet av kort tid.

Tjenesten vil kreve bredbåndstilknytning til Internett, da filmer på 500 MB tar endel tid å laste ned. Filmen vil bli liggende på harddisken i 30 dager etter betalingen, og vil slette seg selv 24 timer etter første visning. Prisen skal bli omtrent det du betaler i videosjappa på hjørnet. Aktørene er klar over at antallet bredbåndsbrukere er i laveste laget, men ser på lanseringen som en posisjonering for fremtiden.
- Vårt langsiktige mål er å gjøre filmer tilgjengelig på Internett, mot betaling (...) og skape en ekstra markedsplass der, sier Sony Pictures-president Yair Landau til Video Business.

Representanter for selskapene uttaler at MovieFly skal være et sikkert format, uten at det oppgis detaljer om hva sikringen består i.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.