kommentar

Kan Elon Musks Twitter-kjøp bære bud om nye tider for sosiale medier?

Nye EU-regler peker allerede i den retningen.

Tesla-sjef og nyslått Twitter-eier Elon Musk kan få seg en overraskelse når han innser at ytringsfrihet ikke er så rett fram som han tror, sier en tidligere Reddit-sjef.
Tesla-sjef og nyslått Twitter-eier Elon Musk kan få seg en overraskelse når han innser at ytringsfrihet ikke er så rett fram som han tror, sier en tidligere Reddit-sjef.

Denne kommentaren gir uttrykk for skribentens meninger. 

Mandag ble det kjent at Elon Musk kjøper Twitter for 44 milliarder dollar. Hvilke konsekvenser får det? Kommer Donald Trump tilbake på Twitter?

Mange Twitter-ansatte reagerte med sjokk og misnøye da kjøpet ble kjent. Ifølge Washington Post frykter de at sikkerhetstiltak som er satt opp for å beskytte vanlige brukere, skal bli fjernet.

Når Elon Musk betaler nesten 40 prosent mer enn markedsverdi for Twitter, og tar lån med pant i Tesla-aksjene, tar han en stor økonomisk risiko. Twitter har hatt en pen inntektsvekst de siste årene, men er langt unna konkurrentene i inntjening og lønnsomhet.

Bruker Twitter til å snakke opp Tesla-aksjen

Musk begrunner kjøpet med behovet for mer ytringsfrihet, men det er også et faktum at Musk selv er svært avhengig av Twitter. Hans bruk av Twitter kan knyttes til kursbevegelser i Tesla-aksjen, og han har ved flere anledninger brukt Twitter til å snakke opp eller ned kursen på kryptovalutaer som Bitcoin og hans egen Dogecoin.

Musk avventer for tiden resultatet av en granskning av det amerikanske kredittilsynet for ulovlig kursmanipulering via Twitter. I 2018 ble han og Tesla ilagt en bot på 40 millioner dollar for å villede investorer. Amerikanske Securities and Exchange commission har også tidligere krevd at flere av tvitringene til Musk må forhåndsgodkjennes av en advokat.

Også i denne oppkjøpsprosessen har han, bevisst eller ubevisst, brutt reglene i aksjemarkedet. Ytterligere trøbbel med myndighetene ville kunne lagt press på Twitter om å utestenge Musk.

Blir han for mektig?

Spørsmålet er likevel om nasjonalstater kan sitte og se på at én person blir enerådende leder for en av verdens mest effektive propagandakanaler. Sammen med Facebook er Twitter en viktig plattform for ytringer, men også for informasjonskrig, propaganda og falske nyheter. Alt i en salig blanding.

Signalet fra EU er at svaret er nei. I EUs digitale tjenestedirektiv er lovgiverne tydelige i å peke mot at plattformer må bli ansvarlige for hva som publiseres der. Hvordan dette skal gjennomføres i praksis, er ikke klart, men det er liten tvil om at sosiale medier har et enormt konfliktdrivende potensial og at algoritmene i stor grad er med på å drive frem konflikter, gjerne under dekke av at det skaper «engasjement».

Tidligere Reddit-sjef tror Musk bommer

Tidligere Reddit-sjef Yishan Wong har sine egne meninger om hva som vil møte Musk som Twitter-sjef. I en lengre Twitter-tråd gir han uttrykk for at det som i utgangspunktet kan virke enkelt, som for eksempel et prinsipp om absolutt ytringsfrihet, ikke er så enkelt.

– Internett er ikke lenger villmarka, der man kan gå for å tenke og snakke fritt. Nå er hele verden på internett, og det er hovedslagmarken alle kulturkriger kjempes på, skriver Wong.

Han omtaler hendelser som har tvunget fram innstramminger tidligere, som såkalte omega-hendelser. En omega-hendelse er noe som truer med å ødelegge selve plattformens integritet. Spam er et eksempel på en tidlig omega-hendelse som gjorde at grensene måtte justeres.

Wong mener Trumps utestengelse fra Twitter er et eksempel på en annen omega-hendelse.

– Omega-hendelsen er at en bruker (Trump) brukte Twitter til å gjøre noe de aldri ventet at en bruker kunne gjøre, nemlig å hindre den lovlige overføringen av makt i verdens mektigste demokrati. Hadde han lyktes, ville det vært slutten på det amerikanske demokratiet. Tech er avhengig av at USA fortsetter å være, om enn uperfekt, en demokratisk nasjon med lover.

Har Musk en plan?

Personlig tror jeg ikke det å få Donald Trump tilbake på Twitter har vært en viktig beveggrunn for Elon Musk. Men jeg tror heller ikke verdens rikeste mann har gjort dette på impuls. Han har en plan, en plan som vil øke hans rikdom, makt og innflytelse.

Kanskje har han planer om å stille til valg selv, kanskje er målet noe helt annet. Spørsmålet er om amerikanske myndigheter kan leve med en virkelighet der Elon Musk har makten til å utpeke landets neste president.

Kanskje vi bare skal gå tilbake til å dele kattebilder igjen?

Powered by Labrador CMS