06:28 - Redaksjonen

Alarmerende funn om katastrofeberedskap i næringslivet

Konsulentselskapet Bouvet har undersøkt beredskapen i prosess- og matvareindustrien. Rapporten viser at næringslivet er lite forberedt på katastrofer, og at samarbeidet med det offentlige er alarmerende svakt.

I mai og juni gjennomførte Bouvet en kvalitativ undersøkelse blant ledere med ulike sikkerhets- og beredskapsroller i prosess- og matvareindustrien. Undersøkelsen viser at næringslivet tar sikkerhet og beredskap på alvor. De er vant til og har blitt gode på å håndtere kriser som flom, ras, mindre strømbrudd og stengte veier. Men de makter ikke å ta tak i de helt store katastrofene, «sorte svane»-hendelser.

– De fleste har risiko- og sårbarhetsanalyser og øver på sannsynlige hendelser. Men, det utenkelige, det virkelig store digitale sammenbruddet som slår ut alt er ikke med i planverket, sier seniorkonsulent Lene Gulbrandsen i Bouvet.

Sammen med seniorkonsulentene Marit C. Synnevåg og Synnøve Kleive står hun bak rapporten «Den sorte svanen».

– Bedriftene og lederne vi har snakket med etterlyser tydeligere råd fra myndighetene. De ønsker å samarbeide og å bidra, men vet i for liten grad hvordan dette skal skje. Det er alarmerende, sier Marit C. Synnevåg fast. (hf)