Amerikansk etterretning frykter Kina
Amerikansk etterretning ser ikke uventet på Kina som den største trusselen mot USAs hegemoni i verden, både økonomisk, teknologisk og militært.
Det var budskapet til etterretningsdirektør Tulsi Gabbard da hun denne uka presenterte den årlige sikkerhetsvurderingen til USAs 18 etterretningsorganisasjoner, blant dem CIA.
– Etterretningsorganisasjonenes vurdering er at Kina er vår dyktigste strategiske konkurrent, slo hun fast under en høring i etterretningskomiteen i Senatet.
– Under president Xi Jinpings ledelse forsøker Kina å posisjonere seg som en ledende makt på verdensscenen, både økonomisk, teknologisk og militært, sa Gabbard.
Militær trussel
Kina har nå hypersoniske våpen, stealth-fly, avanserte ubåter og våpen for å drive cyberkrigføring og krigføring i verdensrommet, påpekte hun.
– Samtidig med at de gjerne vil utvikle og opprettholde gode forbindelser med USA og Trump-administrasjonen for å kunne fremme sine interesser og unngå konflikt, bygger de opp sin militære evne. Dette gjør de delvis for å stå godt rustet i tilfelle en militær konflikt med USA i spørsmålet om Taiwan, sa Gabbard.
Kina utvider også sitt militære nærvær i Asia-Stillehavsregionen, med fokus på omstridte territorielle krav i både Øst-Kina-havet og Sør-Kina-havet, hevdet hun.
Gabbard la under høringen også vekt på Kinas evne til cyberkrigføring og sa at Beijing nå er i stand til å gjennomføre sofistikerte operasjoner for «å stjele sensitiv informasjon fra amerikanske myndigheter og privat sektor».
Kontrollerer forsyningskjeder
USAs øverste etterretningssjef er også bekymret over Kinas rolle i verdenshandelen.
– Beijing dominerer for tiden globale markeder og strategisk viktige forsyningskjeder, for eksempel innen gruvedrift og prosessering av flere kritiske mineraler, sa hun.
Kina har på samme tid innført eksportforbud til USA på gallium, germanium og antimon, som er viktige i produksjon av databrikker og våpenteknologi.
– Dette er et direkte svar på at USA har innført eksportkontroll på databrikker og utstyr til produksjon av databrikker, medga Gabbard.
KI og legemidler
– Kina har også som mål å konkurrere innenfor andre kritisk viktige bransjer, som utvikling av kunstig intelligens (KI), bioteknologi og farmasøytisk industri, påpekte hun.
USAs største problem i den sammenheng er ifølge Gabbard at kinesiske myndigheter subsidierer viktig industri, noe som bidrar til lavere kostnader, mindre strengt regelverk, økt produksjonskapasitet og styrket konkurranseevne.
– Beijings strategi har resultert i en ledende posisjon i mange deler av disse sektorene og forsyningskjedene som støtter dem, sa hun.
Dagens viktigste nyheter så langt
Dette er de viktigste nyhetene fra mandag 15. desember så langt.
Siktet for drap i Orkland tidligere dømt for drap og vold
Jørn Andersen (54) er siktet for drap etter at en kvinne i 30-årene ble funnet død i Orkland lørdag kveld. Han er tidligere dømt for å ha drept en ekskjæreste i 1999 og senere dømt til forvaring etter vold mot en annen ekskjæreste.
Politiet opplyser at etterforskningen tyder på at Andersen nylig hadde avsluttet en kortvarig kjæresterelasjon til den avdøde kvinnen. Han har foreløpig valgt å ikke avgi forklaring til politiet.
Støre presenterte «Plan for Norge»
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) la i formiddag fram regjeringens «Plan for Norge» med prioriteringer fram til neste valg. Planen fokuserer på fem hovedområder: økonomi, arbeids- og næringsliv, barn og unge, helse og sikkerhet.
Blant tiltakene er styrking av fritt behandlingsvalg med nasjonale avtaler med private aktører, strammere innvandringspolitikk med skjerpede vilkår for familieinnvandring, og tilrettelegging for bygging av 130.000 nye boliger innen 2030. Planen får kritikk fra både rødgrønn og borgerlig side.
Statsforvalteren: Lovbrudd i saker der barn var involvert i alvorlig kriminalitet
Barnevernet har brutt loven i åtte av åtte tilsynssaker tilknyttet alvorlig kriminalitet i Pilestredet, Sarpsborg og Strømmen, konkluderer Statsforvalteren. Tilsynssakene gjelder barnevernets oppfølging av åtte barn og familiene deres før hendelsene.
Lovbruddene gjelder mangelfulle undersøkelser, manglende oppfølging av hjelpetiltak og manglende helhetlige vurderinger. Alle åtte barn hadde vært i kontakt med kommunal barnevernstjeneste forut for hendelsene, flere av dem over flere år.
Sokndal setter krisestab på grunn av flom
Sokndal kommune i Rogaland har satt krisestab etter at det kom mer regn enn ventet natt til mandag. Kommunen oppfordrer innbyggerne til å unngå ferdsel, og flere veier og områder er utilgjengelige. Kommunesenteret Hauge er spesielt hardt rammet.
Flomvarsler Harald Songe i NVE opplyser at vannmengdene trolig ikke når rødt nivå, men vannføringen øker fortsatt. Skoler og legekontorer holder stengt, og hjemmetjenesten får bistand fra brannvesenet. Dette er andre gang denne måneden kommunen rammes av flom.
Er du trukket ut til skattelotteriet?
Skattekortet for inntektsåret 2026 er klart, og cirka 100.000 unge mellom 20 og 35 år er tilfeldig trukket ut til å kunne få et fradrag i arbeidsinntekt over fem år. Dette er finansminister Jens Stoltenbergs skattelotteri, der målet er å se om arbeidsfradrag motiverer unge til å jobbe mer.
Fradraget gjelder for dem som tjener mindre enn 657.500 kroner i året, og det kan redusere skatten med inntil 27.500 kroner per år. Alle bør sjekke skattekortet på Skatteetatens nettsider for å se om de er trukket ut, og for å sikre at opplysninger om inntekt og formue stemmer.
Jimmy Lai dømt i Hongkong
Demokratiforkjemperen og mediemogulen Jimmy Lai er dømt for konspirasjon for å samarbeide med fremmede makter i Hongkong. 78 år gamle Lai er funnet skyldig i brudd på Hongkongs omstridte nasjonale sikkerhetslov av tre regjeringsvennlige dommere, ifølge nyhetsbyrået Reuters.
Lai grunnla avisa Apple Daily og støttet den prodemokratiske bevegelsen i 2019 og 2020. Han har vært fengslet siden 2020, mye av tiden i isolasjon. Straffeutmålingen ventes etter nyttår, og Lai risikerer alt fra tre års fengsel til livstid.
VM-profil avslører skadetrøbbel
Forsvarskjempen Maren Aardahl har slitt med en belastningsskade i hælen gjennom håndballmesterskapet som endte med norsk VM-gull. Hun har vært ordknapp om skaden, men åpnet opp etter at gullet var sikret i Rotterdam.
Skaden har blitt verre og verre gjennom mesterskapet, og i finalen mot Tyskland fikk hun lite spilletid. Odense-spilleren sier hun er stolt og lettet over at det har lyktes til tross for skaden.
Domstol stanser lisensjakt på ulv i Sverige
Den svenske Förvaltningsrätten stanser all planlagt lisensjakt på ulv i Sverige i 2026. Jakten skulle starte 2. januar i fem fylker med en kvote på 48 ulver, mot 30 i år.
Domstolen konkluderer med at fylkene ikke kan bevise at jakten ikke vil gå utover muligheten for å opprettholde en bærekraftig bestand. Den siste opptellingen viser at det nå finnes rundt 355 ulver i Sverige.
Hydro og Tess inngår millionavtale
Hydro og utstyrsleverandøren Tess har inngått en avtale verdt opp mot 200 millioner kroner.
Avtalen omfatter leverandørstyrte lagre på Hydros virksomheter i Norge, opplyser Tess i en pressemelding.
Den inkluderer tett oppfølging på Hydros anlegg, og den skal også gi Hydro bedre digital oversikt, sporbarhet og automatiserte prosesser som skal redusere manuelt arbeid, ifølge Tess.
Sverige slår sammen Teletilsynet og myndigheten for digital forvaltning
Den svenske regjeringen har bestemt seg for å innlemme myndigheten for digital forvaltning (Digg) i Post- og Teletilsynet (PST). Det skriver Telekomnyheterna.
Sammenslåingen skal gjennomføres første januar 2027.
Målet er blant annet å samle og styrke arbeidet med digitalisering, digital infrastruktur og cybersikkerhet.
- Nå samler vi store deler av digitaliseringspolitikken på samme sted, alt fra utbygging av bredbånd til sikre digitale tjenester for offentlig sektor", sier Sveriges civilminister Erik Slottner.
Konkurransetilsynet skal vurdere Telenors varslede milliardoppkjøp
Telenors planer om å styrke fibersatsingen settes på vent. Konkurransetilsynet skal vurdere om oppkjøpet kan føre til høyere priser på bredbånd.
Nå skal Konkurransetilsynet «se litt mer» på det varslede milliardoppkjøpet av GlobalConnect, opplyser tilsynet i en pressemelding.
prosjektleder Eva Nysæther i Konkurransetilsynet understreker hvor viktig bredbåndstjenester er for hverdagslivet til folk flest.
– Dersom konkurransen svekkes, kan det føre til høyere priser og færre valgmuligheter for kundene, sier hun i pressemeldingen.
Tilsynet skal se nærmere på om oppkjøpet kan gjøre det vanskeligere for andre bredbåndsaktører å få tilgang til Telenors infrastruktur.
Hvorvidt oppkjøpet gir negative virkninger på konkurransen om TV-tjenester til privatkunder, skal også vurderes.
Da Telenor i sommer kunngjorde at de kjøper GlobalConnects fibervirksomhet for privatkunder, ble det lagt fram som en viktig brikke i Telenors langsiktige plan om å styrke fiberdekningen i Norge.
Telenors pressesjef Anders Krokan sier det er naturlig at Konkurransetilsynet gjør vurderinger av slike oppkjøp.
– Vi har god dialog med tilsynet og leverer all informasjon de ber om. Vår klare vurdering er at oppkjøpet vil styrke konkurransen og gi kundene bedre tjenester over hele landet, skriver han i en epost til NTB.
Elektroniske produkter kan spionere på deg hjemme – myndighetene advarer før julehandelen
Nesten alle nye elektroniske hverdagsprodukter har mulighet til å koble seg til internett. Nå advarer myndighetene om å kjøpe usikre produkter under julehandelen.
Norske hjem fylles av smarte løsninger som kan kobles til internett og gjøre hverdagen enklere, men robotstøvsugere, smartplugger, smarte kjøleskap og smartbelysning kan også utgjøre en sikkerhetsrisiko hvis du ikke vet hva du kjøper.
Nå advarer myndighetene om å kjøpe usikre produkter under julehandelen, skriver Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) i en pressemelding.
Risikoen er at produkter du kobler opp til hjemmenettverket ditt kan inneholde spionvare og andre sikkerhetstrusler. Nkom nevner som eksempel at et WiFi-kamera på en robotstøvsuger eller babycall kan misbrukes til skjult overvåking.
«Hackere kan også utnytte utstyret til å gjennomføre cyberangrep på annet internett-tilkoblet utstyr, eller få tilgang til personopplysninger lagret i enheten», skriver de i meldingen.
– Vi skal ikke overdrive bekymringen, men heller ikke være naive. Når vi bruker produkter som kan kobles til internett, gir vi fra oss informasjon som kan utnyttes, enten det er personopplysninger eller betalingsinformasjon. Før handelen til julen vet vi at særlig kostbare elektriske produkter selges rabattert. Det er ikke noe galt i det, men vær obs på hva du kjøper, sier avdelingsdirektør i Nkom, Espen Slette.
Tyskland sier de har solide bevis for russiske dataangrep
Tyskland kalte fredag Russlands ambassadør inn på teppet for å protestere mot det de mener er russiske dataangrep blant annet mot landets luftfartstilsyn.
Russlands ambassade i Berlin kaller anklagene for absurde og grunnløse
Men den tyske regjeringen synes sikker i sin sak.
– Basert på omfattende analyser fra de tyske etterretningstjenestene har vi kunnet identifisere håndskriften og bevise Moskvas ansvar, sier en talsmann for tysk UD fredag.
Han sier videre at landets sikkerhetstjeneste har solide bevis for at hackergrupper som blir drevet av Russlands militære etterretningstjeneste (GRU), sto bak.
Dataangrep skal ha vært rettet mot det tyske luftfartstilsynet i august.
– Vi kan nå tydelig tilskrive dataangrepet mot det tyske luftfartstilsynet i august 2024 til hackerkollektivet APT28, også kjent som Fancy Bear, sier han.
– Våre funn beviser at GRU bærer ansvaret for dette angrepet, legger han til.
I tillegg anklages Russland for å ha forsøkt å påvirke valget på ny nasjonalforsamling i februar i år.
– Vi kan nå definitivt si at Russland, gjennom Storm 1516-kampanjen, forsøkte å påvirke og destabilisere det siste forbundsvalget, sier talsmannen.
Ekomloven endret for å fikse paragraftabbe
Stortinget vedtok torsdag å endre ekomloven, etter at det nylig kom fram at ingen hadde myndighet til å behandle klager på Nkom-vedtak før det blir etablert en egen klagenemnd.
I utgangspunktet skulle paragrafen om klagenemnda ikke vært trådt i kraft før nemnda var på plass, men ved en feil ble hele loven virksom fra nyttår.
Nå er paragraf 18-3 i ekomloven endret, og sier at Digitaliseringsdepartementet kan avgjøre klager til nemnda er nedsatt. Det er ventet å skje tidlig i 2026.
En klage som departementet behandlet i sommer, må avgjøres på nytt fordi departementet som følge av lovtabben ikke hadde hjemmel til å avgjøre den.
Sikrere bruer med digital overvåkning
I august 2022 kollapset Tretten bru og falt ned i Gudbrandsdalslågen mens et vogntog og en personbil var på bruen. Hendelsen viste at det er behov for bedre overvåking av kritisk infrastruktur. Smart Sensor Systems AS har utviklet en digital løsning for kontinuerlig overvåking av bruer, bygg og annen infrastruktur. Systemet kan bidra til å forhindre slike ulykker, skriver Samferdsel & Infrastruktur.
Selskapet har utviklet iBridge, en trådløs og 4G-basert datalogger som kobles til ulike sensorer og sender data i sanntid til en portal eller direkte inn til kundenes systemer. Løsningen varsler når konstruksjoner utsettes for belastninger eller endringer utenfor normale grenser. På den måten kan tiltak settes inn før det oppstår alvorlige skader – før det blir farlig å bruke konstruksjonene.
iBridge fungerer uavhengig av sensortype og kan tilpasses ulike behov. Systemet er utviklet for å kunne fungere også i områder med dårlig eller manglende mobildekning. Data lagres lokalt og sendes videre når full dekning blir tilgjengelig, og det kan kombineres med funksjoner som lysvarsling eller automatisk strømstans. (hf)
Åpenhet om bruk av KI svekker tilliten
Selv om bruk av kunstig intelligens blir stadig vanligere, kan åpenhet om det straffe seg, viser ny forskning fra Schilke og Reimanns. Det skriver professor Linda Lai ved Handelshøyskolen BI i DN.no.
Resultatene viste at tilliten til en leder eller medarbeider sank når de informerte om bruk av KI. Dette gjaldt uansett hvilke arbeidsoppgaver det var snakk om, uansett hvilke begrunnelser eller beskrivelser som ble oppgitt, og uansett om åpenheten om KI-bruk var frivillig eller pålagt.
Skjult KI-bruk ga altså høyere tillit enn åpenhet, men bare så lenge brukeren ikke ble avslørt. Medarbeidere og ledere som ikke opplyste om bruk av KI og ble avslørt, fikk den største svekkelsen i tillit. (hf)
Snart kan du lage din egen Disney-film med KI – helt lovlig
Disney gjør tilsynelatende helomvending og omfavner kunstig intelligens. En ny avtale lar fans lage korte KI-videoer med kjente Disney-figurer.
Hittil har Disney og andre kreative giganter i film- og underholdningsindustrien stått steilt imot KI-selskapene og blant annet saksøkt dem for å bruke innhold ulovlig til å trene opp teknologien.
Men nå gjør en ny avtale mellom OpenAI og Disney at selskapet bak Mikke Mus, Donald Duck, Elsa Ariel og en lang rekke andre figurer omfavner den nye teknologien og deler med sine fans. Den tre år lange lisensavtalen innebærer at den som vil, kan lage og dele KI-generert innhold med mer enn 200 Disney-karakterer ved hjelp av OpenAIs plattformer Sora og ChatGPT.
– Dette samarbeidet vil gi vår historiefortelling utvidet rekkevidde på en gjennomtenkt og ansvarlig måte, sier Disney-sjef Bob Iger. I tillegg til klassiske Disney-figurer, dekker avtalen også Marvel, Pixar og Star Wars, men Iger understreker at stemmene deres ikke følger med på kjøpet. Så da blir kanskje KI-stumfilm med Mikke Mus det neste?
Mange opphavsrettseiere var lite fornøyd da OpenAI lanserte Sora for deling av KI-videoer i høst. Toppsjef Sam Altman måtte raskt gå ut og love mer kontroll til dem som eide figurer og annet beskyttet materiale.
Den nye avtalen innebærer også at Disney investerer 1 milliard dollar – rundt 10 milliarder kroner – i OpenAI. Den kommer samtidig som OpenAI og andre KI-selskaper møter på stadig flere spørsmål om hvorvidt forretningsmodellen er økonomisk bærekraftig. KI krever stor datakraft, og investeringskostnadene skyter i været mye raskere enn inntektene.