14:15 - NTB, Redaksjonen

Dagens hittil viktigste nyheter om Midtøsten

Israel og USA gikk lørdag 28. februar til angrep mot Iran. Her er en oversikt over de viktigste sakene søndag 19. april.

Iran stanset to tankskip i Hormuzstredet

Iranske styrker stanset to tankskip som forsøkte å passere Hormuzstredet, melder det halvstatlige iranske nyhetsbyrået Tasnim. Fartøyene seilte under flaggene til henholdsvis Botswana og Angola og ble tvunget til å endre kurs etter det Tasnim omtaler som «uautorisert gjennomfart». Stredet ble stengt lørdag som følge av den vedvarende amerikanske blokaden av iranske havner.

Tyrkia håper på forlenget våpenhvile mellom USA og Iran

Tyrkias utenriksminister Hakan Fidan er optimistisk med tanke på at våpenhvilen mellom USA og Iran forlenges. Våpenhvilen trådte i kraft 8. april og løper etter planen ut onsdag. Fidan sier at begge parter er villige til å fortsette samtalene, men at det gjenstår noen stridsspørsmål.

Utlendinger pågrepet i Iran – anklages for spionasje

Fire personer, blant dem to utenlandske statsborgere, er ifølge det halvstatlige iranske nyhetsbyrået Tasnim pågrepet nordvest i Iran, mistenkt for å være del av et amerikansk-israelsk spionasjenettverk. De anklages for å importere satellittutstyr som Starlink, noe som er ulovlig i landet, der nettilgangen har vært sperret i sju uker.

Zelenskyj: Sanksjonslettelser på russisk olje finansierer krigen

USA forlenget lørdag tillatelsen til å kjøpe russisk olje lastet på skip, fram til 16. mai som følge av situasjonen i Midtøsten. Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj er svært kritisk og skriver på X at «hver dollar som betales for russisk olje, er penger til krigen». Han hevder tiltaket vil gi Russland 10 milliarder dollar i krigskassa, tilsvarende knappe 94 milliarder kroner.