Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
17:03:48

Nyhetsstudio

SisteMest lest
14:27 - NTB, Redaksjonen

Dagens viktigste nyheter så langt

Dette er de viktigste nyhetene fra fredag 17. april så langt.

Støre: – Vi lever i en illusjon om nordisk beredskap

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) mener de nordiske landene må samarbeide langt tettere om beredskap. – Er vi i Norden godt nok forberedt på en krise? Svaret er nei, sa han i sin tale til Nordisk råd fredag.

Støre understreker at beredskap handler om mer enn forsvar og Nato, og trekker fram energisystemer, havner og datasikkerhet som særlig viktige områder. Han advarer også om at situasjonen i Hormuzstredet kan true drivstoffberedskapen.

Fire gutter siktet etter storbrann i Stjørdal

Fire gutter er siktet for uaktsomt å ha startet storbrannen i en bygård i Stjørdal torsdag. Det sier etterforskningsleder Ellen Mari Burheim til Bladet og Adresseavisen.

To av de fire avhørte bekrefter at de var på taket før brannen startet, og hypotesen om bruk av åpen ild er styrket. Ingen ble skadet, men alle leilighetene i bygget er ubeboelige.

Nær 2200 drept i israelske angrep i Libanon

2196 mennesker er drept og 7185 såret i israelske angrep i Libanon siden 2. mars, ifølge helsedepartementet i Beirut.

Blant de drepte er 260 kvinner, 1764 menn og 172 barn. Torsdag alene ble 29 mennesker drept og 124 såret.

Arsenal skjelver før Haaland-møte

Søndag møtes Arsenal og Manchester City i en avgjørende gullduell i Premier League. En City-seier vil redusere avstanden til tre poeng, og City har én kamp til gode.

Klubblegende Thierry Henry, nå ekspert i CBS, var ikke imponert over Arsenals prestasjon mot Sporting onsdag og krever at laget viser glød på søndag. Opta gir Arsenal 69 prosents gullsjanse selv ved tap.

Anne Marit Jacobsen tilbake på scenen på 80-årsdagen

Nationaltheatret presenterte fredag sitt høstrepertoar med klassikere, nyskrevet dramatikk og internasjonale gjestespill. Anne Marit Jacobsen får urpremiere på forestillingen «Affekt» på sin 80-årsdag 7. november.

Ibsenfestivalen strekker seg gjennom hele høsten, blant annet med «Fruen fra havet» og Berliner Ensembles «Hedda Gabler». Teatersjef Kristian Seltun, som legger fram sitt siste repertoar, kaller det «mange sterke oppsetninger».

Meklingen starter – det kan bli hotellstreik fra søndag

Fredag startet meklingen mellom Parat, Fellesforbundet og NHO Reiseliv hos Riksmekleren. Blir de ikke enige innen midnatt lørdag, blir det streik fra søndag morgen.

Parat vil ta ut 295 ansatte i streik, mens Fellesforbundet varsler streik for 1627 ansatte. Blant hotellene som kan bli rammet er Grand Hotel og Oslo Plaza Hotel i Oslo.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS