Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
17:46:46

Nyhetsstudio

SisteMest lest
15:44 - NTB

Dagens viktigste nyheter så langt

Dette er de viktigste nyhetene fra torsdag 7. mai så langt.

Norges Bank hever renten til 4,25 prosent

Norges Bank hever styringsrenten med 0,25 prosentpoeng til 4,25 prosent. – Prisveksten er for høy og har ligget over målet i flere år, sier sentralbanksjef Ida Wolden Bache.

Høy oljepris og fortsatt usikkerhet knyttet til krig i Midtøsten begrunner hevingen. Sjeføkonom Kyrre M. Knudsen i Sparebank 1 Sør-Norge sier det nå er omtrent 50/50 sjanse for enda en heving allerede i juni.

Stort ukrainsk droneangrep mot Russland

Russlands forsvarsdepartement melder om et stort ukrainsk droneangrep torsdag, og hevder å ha ødelagt 347 ukrainske droner i løpet av natten.

Angrepet kommer kort tid før Russlands markering av 81-årsdagen for avslutning av andre verdenskrig. Latvias kringkaster LSM melder at to utenlandske droner fra Russland har falt ned i latvisk luftrom.

Ingen med hantavirus-symptomer igjen på cruiseskip

Det er ingen personer igjen med symptomer på hantavirus om bord i cruiseskipet Hondius, ifølge operatøren Oceanwide Expeditions.

Så langt er åtte smittetilfeller knyttet til skipet bekreftet, og tre av personene har mistet livet. Tre passasjerer ble evakuert til Nederland.

Valglokalene i Storbritannia har åpnet

Valglokalene i lokalvalget i Storbritannia åpnet klokken 7 lokal tid torsdag. Over 5000 lokalpolitikere skal velges i 136 kommunestyrer i England, i tillegg til direktevalg på seks ordførere.

Labour ligger an til en historisk smell, ifølge meningsmålinger, og flere stiller spørsmål ved om statsminister Keir Starmer kan overleve dette. En voksende misnøye om innvandring har gitt Reform UK vind i seilene.

Kollen-femmila reddet til tross for motstand

Det blir femmil i Holmenkollen for både kvinner og menn i sesongen 2026/27, etter at langrennskomiteen i FIS møttes til vårmøte i Slovenia torsdag.

FIS-renndirektør Michal Lamplot argumenterte mot femmil, blant annet på grunn av frykt for svak deltakelse etter VM i Falun. – Femmila i Holmenkollen betyr veldig mye for norsk og internasjonal skisport, sier Ulf Morten Aune og Espen Bjervig til NTB.

Hans Christian Holte blir sjef for KI Norge

Den tidligere Nav-direktøren Hans Christian Holte blir ny sjef for KI Norge, melder E24. KI Norge ble lansert i fjor av Digitaliseringsdepartementet, med 10 millioner kroner satt av til etableringen.

– KI Norge skal være Norges KI-motor for å sikre rask og ansvarlig utvikling og innføring av kunstig intelligens, sier digitaliseringsminister Karianne Tung.

Hagens familie takker for støtten etter brå bortgang

– Pappas bortgang var et sjokk for alle, og vi klarer ennå ikke å fatte at familiens midtpunkt er borte, sier Camilla Hagen på vegne av familien, ifølge VG.

Stein Erik Hagen bisettes fra Oslo domkirke torsdag 21. mai klokken 13, skriver Dagens Næringsliv. Bisettelsen vil være åpen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS