Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
01:13:36

Nyhetsstudio

SisteMest lest
I går, 13:41 - NTB

Daniel Ek går av som Spotify-sjef

Spotify-gründer Daniel Ek går av som administrerende direktør i selskapet. Han går inn i en ny rolle som styreleder fra 1. januar.

Alex Norström og Gustav Söderström blir de nye sjefene. Endringen er en formalisering av hvordan selskapet har blitt drevet siden 2023, der Norström og Söderström i stor grad har ledet den strategiske utviklingen og driften av Spotify, heter det i en pressemelding.

Ek går over i en rolle der han skal lede tildelingen av midler, drive planleggingsarbeid og gi råd til ledergruppa, heter det i pressemeldingen.

– De siste årene har jeg delegert en stor del av dag-til-dag-driften og den strategiske styringen av Spotify til Alex og Gustav, som har formet selskapet fra starten og nå er mer enn klare til å lede vår neste fase, sier Ek i pressemeldingen.

Selskapet ble startet i 2006 av Ek og Martin Lorentzon. Spotify har siden blitt en av verdens aller største strømmetjenester.

Ek har fått omfattende kritikk for sin sentrale rolle i det tyske våpenselskapet Helsing. Selskapet som startet med utvikling av KI-programvare i forsvarssektoren, har utvidet virksomheten til å produsere droner, fly og ubåter. Selskapet har blitt svært lønnsomt på kort tid, mye på grunn av den anspente sikkerhetspolitiske situasjonen, skrev Financial Times i sommer.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS