Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
08:15:44

Nyhetsstudio

SisteMest lest
05:30 - NTB, Redaksjonen

Dette skjer i dag

Dette er blant de ventede hendelsene i dag, onsdag 1. april.

Veibruksavgiften på drivstoff kuttes fra i dag

Avgiftene på bensin reduseres med 4,41 kroner per liter, og avgiftene på diesel reduseres med 2,85 kroner fra og med i dag. Endringene er midlertidige og gjelder til 1. september. Drivstoffkuttet kom etter at Sp, Høyre, Frp og KrF sikret flertall overstyrte Arbeiderparti-regjeringen. Også CO2-avgiften på mineralolje til fiske og fangst i fjerne og nære farvann settes til null.

Til tross for avgiftskuttet har diesel-aksjonistene, som fredag aksjonerte mot drivstoffprisene, varslet ny protest den 10. april. Protesten går ut på at lastebiler og personbiler skal kjøre i et sakte tempo på hovedveiene inn mot Oslo.

Irans Revolusjonsgarde truer med angrep

Den iranske Revolusjonsgarden truet tirsdag med at den kommer til å angripe amerikanske selskaper i regionen i dag klokken 21.30 norsk tid. Trusselen gjelder ifølge Revolusjonsgarden dersom flere iranske tjenestepersoner blir drept i det de omtaler som «målrettede attentater». Selskapene er medskyldig i dette, mener Revolusjonsgarden.

Ifølge statlige medier har Revolusjonsgarden laget en liste på 18 selskaper, blant dem Microsoft, Meta, Google, Apple, Intel, IBM, Tesla og Boeing.

Påskeutfart og aprilsnarr

Onsdag før skjærtorsdag er den aller største utfartsdagen i hele påsken. Det er ventet mye trafikk på veiene, og mellom klokken 12 og 14 er det ofte tettest kø. Naf anbefaler derfor folk å planlegge kjøreturen til enten tidlig eller sent onsdag. For elbilister som skal ut på tur kan det lønne seg å velge ladestasjonene en kort avstikker fra hovedveien som for å unngå de lengste køene.

I dag er også dagen der det er lov å narre hverandre. Aprilsnarr er det godtroende som blir lurt. Skikken er utbredt over hele Europa og Nord-Amerika.

Sverige halverer matmomsen

I dag halveres matmomsen fra 12 til 6 prosent i Sverige. Den borgerlige regjeringen foreslo kuttet i september i fjor, og det kom med i statsbudsjettet som ble lagt fram samme høst. Og svenske matbutikker har lovet at hele kuttet skal gå til kundene – noe også regjeringen har lagt vekt på. Dette markerer enda en grunn for nordmenn til å krysse grensa.

I Norge er matmomsen på 15 prosent. Ifølge en prissammenligning gjennomført av DinSide i februar, kan nordmenn spare opp mot 25 prosent ved å handle i Sverige.

Rettssak etter togulykken ved Larissa innledes i Hellas

Nesten 40 personer blir stilt for retten ved en gresk domstol i forbindelse med togulykken utenfor byen Larissa i februar 2023. I alt 57 mennesker omkom da et passasjertog og et godstog frontkolliderte. Rettssaken skulle opprinnelig holdes den 23. mars, men innledningen ble så kaotisk at rettssaken ble utsatt til i dag.

Blant de tiltalte er stasjonsmesteren som hadde vakt ulykkesnatten. Flere andre jernbaneansatte er også tiltalt, samt to italienere som har jobbet for togselskapets morselskap, Ferrovie dello Stato.

Midtukerunde i Toppserien

Den tredje runden i Toppserien skal avvikles med seks kamper. Serieleder Brann skal til nord og gjeste Bodø/Glimt, mens Vålerenga tar imot Røa til Oslo-derby. Ingen av lagene har full pott etter to runder hittil.

Slik spilles kampene: Molde – Lyn, Bodø/Glimt – Brann, Haugesund – Aalesund, LSK Kvinner – Stabæk, Rosenborg – Hønefoss, Vålerenga – Røa.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS