Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
12:53:39

Nyhetsstudio

SisteMest lest
09:55 - NTB, Redaksjonen

Digdir ble utsatt for hackerangrep

Flere av Digdirs digitale løsninger var nede lørdag. Grunnen var et hackerangrep.

ID-porten, Kontakt- og reservasjonsregisteret, Maskinporten, MinID, ELMA, eInnsyn, Ansattporten og Selvbetjeningsløsninger var helt eller delvis utilgjengelige fra 13-tiden lørdag og fram til søndag morgen.

Feilen skyldtes nettverksproblemer hos Digdirs leverandør Vivicta, som var utsatt for et DDoS-angrep. Det er en bevisst overbelastning av en digital tjeneste med kunstig nettverkstrafikk.

Angrepet førte ikke til noe sikkerhetsbrudd, og ingen personopplysninger kom på avveie, opplyser Digdir selv.

Både Datatilsynet og Nasjonal sikkerhetsmyndighet er likevel rutinemessig varslet.

– Digitaliseringsdirektoratets tjenester er del av en samfunnskritisk infrastruktur. Vi tar derfor driftsavbrudd på største alvor og har god praksis for denne type håndtering. Responsen vår denne helgen viser at beredskapsplanen fungerer godt, sier avdelingsdirektør Nina Olsen Munthe.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Statens vegvesen
Her kobles BIM, dronedata og GIS tettere på veibyggingen
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS