Ericsson og Intel samarbeider om KI-drevet 6G
Ericsson og Intel kunngjorde under Mobile World Congress i Barcelona 2026 et nytt samarbeid for å fremskynde overgangen fra 6G-forskning til kommersiell virkelighet. Ifølge Ericsson skal partnerskapet dekke mobiltilkobling, skyteknologi og databehandling på tvers av KI-drevne radionett og kjernenett.
– 6G er ikke bare en ny generasjon mobilteknologi. Det er infrastrukturen som vil distribuere kunstig intelligens på tvers av enheter, kanten (edge) og skyen, sa Ericssons konsernsjef Börje Ekholm.
Samarbeidet mellom de to teknologigigantene bygger på en langvarig relasjon og vil fokusere på å utvikle åpne, energieffektive og sikre nettverksløsninger. Intel-sjef Lip-Bu Tan sier deres felles mål er å forene radionett, kjernenett og kant-KI for å muliggjøre en sømløs overgang til KI-baserte 6G-miljøer.
Samarbeidet skal fremme utviklingen av høyytelses og energieffektive databehandlingsarkitekturer som er designet både for KI for nettverk og nettverk for KI. Dette vil legge grunnlaget for mer responsive, effektive og kapable tjenester, og bringe sanntids databehandling og sensing nærmere hverandre i nettverket, skriver partene i pressemeldingen. (hf)