Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
02:41:04

Nyhetsstudio

SisteMest lest
14. mars 2024, 15:54 - Redaksjonen

Fersk dom: Craig Wright er ikke bitcoin-oppfinner

Craig Wright, en australsk informatiker, har lenge har påstått at han er Satoshi Nakamoto, et pseudonym brukt av det mystiske opphavet til bitcoin.

Etter at flere har stilt seg kritiske til påstanden, har en britisk domstol nå fastslått at Wright ikke har skrevet den såkalte hviteboka (whitepaper) om bitcoin. Dette dokumentet, som Craig har publisert på egen hjemmeside, er en teknisk beskrivelse av hvordan kryptovalutaen fungerer og ble publisert i 2008, om lag et år før bitcoin ble tatt i bruk.

Wright har siden 2016 påstått at det er han som står bak pseudonymet Satoshi Nakamoto, oppfinneren av bitcoin. Han har også gitt løfter om at han skal bevise påstanden ved å legge fram tilgang på de tidligste kryptonøklene. Noen slike bevis kom han imidlertid aldri med.

Rettssaken ble initiert av Crypto Open Patent Alliance (Copa), en ideell organisasjon som jobber med å fremme kryptovaluta-teknologier og fjerne patenter fra kryptoteknologier. De gikk til retten med et ønske om å motbevise Craigs påstander om at han er oppfinneren av bitcoin.

Etter en seks uker lang rettssak, så kom kjennelsen overraskende fort, skriver Wired. 

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS