Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Nyheter
TelekomSikkerhetDigitalisering og offentlig ITIT-BransjenKunstig intelligensJuss og samfunn
Meninger
DebattKommentar
Tjenester
TUDigieBladTekjobbKonferanser
Info og kontakt
Om ossBedriftsabonnementAnnonseinfoTa kontaktKundeserviceDebatt retningslinjer
Tips oss
Abonner
Min konto
Nyhetsbrev
Kundeservice
09:15:55Nyhetsstudio
SisteMest lest
10. feb. 2025, 13:00NTB

Flere studenter bruker KI og sparer tid

Fire av fem studenter bruker KI aktivt. De som aldri bruker KI, bruker mer tid på studiene enn dem som bruker det ofte, viser Studiebarometeret fra Nokut.

81 prosent av studentene bruker kunstig intelligens (KI) i studiearbeidet sitt, men bare én av tre har fått opplæring. Det viser resultater fra Studiebarometeret for 2024.

KI-bruken har økt kraftig det siste året, fra 61 prosent i 2023. Studenter innen økonomiske og administrative fag bruker KI mest, mens de på humanistiske og estetiske fag bruker det minst.

26.000 studenter har svart på undersøkelsen fra Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen (Nokut) for Kunnskapsdepartementet.

Bruker mindre tid på studiene

Heltidsstudenter bruker i snitt 32,5 timer i uka på studier. Det er den laveste tiden målt av Studiebarometeret på de ti årene undersøkelsen har vært gjennomført.

På det meste, i 2016, brukte studentene i snitt 35,5 timer på studiene.

Nokut mener nedgangen i tidsbruk tidligere har vært fordi studentene har jobbet mer ved siden av, men nå er det KI-bruken som gjør at de får mer fritid.

– Som å kjøre bil uten lappen

Kaja Ingdal Hovdenak, leder av Norsk studentorganisasjon (NSO), mener resultatene fra Studiebarometeret er alvorlige.

– Å bruke KI uten tilstrekkelig opplæring er som å kjøre bil uten lappen, rett og slett uforsvarlig. Her må både utdanningsinstitusjonene og regjeringen på banen og ta behovet for opplæring i KI-verktøy på alvor, sier hun.

NSO-lederen mener det er utdanningsinstitusjonenes ansvar å sørge for at studentene lærer seg å bruke den populære teknologien.

– At noen studenter får opplæring og oppmuntres til å bruke KI mens andre ikke får det oppleves som urettferdig og skaper skjevheter, sier Ingdal Hovdenak

KI-studentene sparer tid

Undersøkelsen tyder på at studenter som aldri bruker kunstig intelligens, bruker mer tid på studiene enn sine mer KI-ivrige medstudenter.

Studentene bruker KI mest til å få forklart pensum, stavekontroll, oppsummeringer og til å diskutere fagstoff. Samtidig oppgir bare 30 prosent av studentene å ha fått opplæring i KI-verktøy.

– Studentene er allerede ivrige KI-brukere. Brukt riktig er dette positive nyheter, men vi ser også at studentene savner opplæring i hvordan bruke de nye verktøyene riktig, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap).

Aasland forteller at de nå skal sette ned et utvalg som skal gi råd om KI i høyere utdanning.

Stort sett fornøyde med studiekvaliteten

Videre viser undersøkelsen at studentene er like fornøyde, eller litt mer fornøyde sammenlignet med i 2023. Studentene innen religion, arkeologi og fysikk er mest fornøyde, mens grunnskolelærer-, lektor- og odontologistudentene er minst fornøyde.

Matematikk og statistikk øker mest på kvalitet fra året før.

– Det er positivt at studentene i stor grad svarer at de er fornøyde med kvaliteten på studieprogrammet sitt, selv om det er en del variasjoner mellom studiesteder og utdanningstyper, sier Nokut-direktør Kristin Vinje.

Ansvarlig redaktør:
Kristina Fritsvold Nilsen
Nyhetsredaktør:
Tor M. Nondal
All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten
Bruk av kunstig intelligens i TU Media
Tips redaksjonen:
tips@digi.no
Annonsere:
Informasjon og priser
Abonnere:
Digi Ekstra
Kontakt oss:
Kontaktinformasjon
RSS:
RSS-feed forside
Nyhetsbrev:
Meld deg på vårt nyhetsbrev
Besøksadresse:
Teknisk Ukeblad Media AS
Grensen 3, 0159 Oslo
Postadresse:
Teknisk Ukeblad Media AS
Postboks 380 Sentrum, 0102 Oslo
Fakturaadresse:
Teknisk Ukeblad Media AS
Postboks 380 Sentrum, 0102 Oslo
Org.nr. 919 646 683
Telefon:
23 19 93 00
© 1996–2025 Teknisk Ukeblad Media AS

Digi.no-redaksjonen:

Journalist:
Heidi Sævold
Direkte telefon: +47 404 90 006
Journalist:
Marianne Gjessing
Direkte telefon: +47 900 66 151
Journalist:
Martin Braathen Røise
Direkte telefon: +47 924 95 943
Journalist:
Marius Jørgenrud
Direkte telefon: +47 908 58 819
Journalist:
Per Helge Seglsten
Direkte telefon: +47 907 99 074
Journalist:
Oskar Hope-Paulsrud
Direkte telefon: +47 902 66 958