Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
05:38:12

Nyhetsstudio

SisteMest lest
24. feb. 2026, 07:00 - Redaksjonen

Helnorsk AI-løsning på norsk jord

Telenor AI Factory og Ayfie skal samarbeide om det de i en pressemelding kaller en helnorsk løsning som gjør det mulig å søke, oppsummere og hente innsikt fra virksomhetens egne data, med lagring og prosessering av kunstig intelligens i Norge.

– Partnerskapet gir norske virksomheter tilgang til Made-in-Norway KI-teknologi der data lagres og prosesseres på norsk jord uten tredjeparts innsyn, skriver selskapene i meldingen.

Ayfie kobles til virksomhetens interne datakilder. Data indekseres og gjøres søkbar med tilgangsstyring og logging. Brukerne stiller spørsmål i naturlig språk og får svar forankret i interne kilder, med referanser til underliggende dokumenter. Alt kjøres hos Telenor AI Factory. Samarbeidspartnerne sier løsningen er særlig relevant for offentlig sektor, juridiske miljøer, helse- og omsorg, finans og kritisk infrastruktur. (hf)

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Statens vegvesen
Her kobles BIM, dronedata og GIS tettere på veibyggingen
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS