IT-trøbbel rystet store deler av verden: – Utrolig lei oss
Bedrifter og tjenester over hele verden ble påvirket av IT-problemer. Syndebukken Crowdstrike melder nå om at problemene er løst og beklager til de rammede.
– Vi er utrolig lei oss for hvordan dette har påvirket kunder, reisende og alle som er rammet, sier Crowdstrike-direktør George Kurtz til NBC rundt seks timer etter at problemene oppsto.
De ble først meldt om i Australia, der blant annet kringkasteren ABC News og flyplassen i Sydney var rammet.
Siden har en rekke flyplasser og flyselskaper i Europa og USA opplevd lignende problemer, deriblant flyplasser i Praha, Amsterdam, Edinburgh og Berlin.
Problemene oppsto i forbindelse med en programvareoppdatering fra datasikkerhetsselskapet Crowdstrike. Oppdateringen førte til at Microsoft Windows-datamaskiner som har Crowdstrike installert, krasjet.
Flere selskaper og tjenester har siden begynt å melde om at de er tilbake i normal drift.
Crowdstrike beklager
Rundt fire timer etter at problemene først ble meldt om, sa Kurtz at en løsning var på vei.
– Problemet er identifisert og isolert, og en rettelse er iverksatt, skrev han på meldingstjenesten X.
Noen få timer etter dette igjen, sa Kurtz at problemet var løst. Også Microsoft hadde da løst problemene på sin ende, sa selskapet.
Kurtz sa videre at selv om problemet var løst, så kunne det ta noe tid før alle systemene var tilbake i normal drift igjen.
Ekspert: Største i historien
Datasikkerhetskonsulent og ekspert Troy Hunt sier fredagens IT-brudd er det største i historien.
– Jeg synes ikke det er for tidlig å si det. Dette kommer til å bli det største IT-bruddet i historien. Det er det vi alle var bekymret for med årtusenskiftet i 2000, men det skjer faktisk denne gangen, skriver han på meldingstjenesten X.
Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) i Norge var kjapt ute med å presisere at det ikke var snakk om et dataangrep. Problemene har likevel fått store konsekvenser for selskaper og tjenester. Det er fordi svært mange benytter seg av Crowdstrike.
Utbredt
– Årsaken til at det har fått så store konsekvenser, er at det er et veldig utbredt sikkerhetssystem som benyttes på verdens mest brukte operativsystem, sier IT-ekspert Torgeir Waterhouse til NTB.
NSM mener saken viser hvor viktig det er at virksomheter har gode beredskapsplaner for å håndtere bortfall av IKT-tjenester.
– Samtidig viser den hvordan virksomheter er sårbare for feil og svakheter i leverandørkjeder, sier seksjonssjef Geirr Andrew Trotter til NTB.
Crowdstrike har tatt en hard støyt på børsen i New York som følge av problemene. Selskapet gikk ned med rundt 11,8 prosent i førhandelen fredag, mens Microsoft på sin side har gått ned rundt 1,3 prosent.
Flytrøbbel
Flyselskaper og flyplasser var blant dem som ble hardest rammet av datatrøbbelet. Spesielt europeiske flyplasser fikk store problemer.
I Berlin meldte Brandenburg lufthavn tidlig om forsinkelser knyttet til tekniske feil med innsjekkingssystemet. Senere innstilte flyplassen også all trafikk fram til klokken 11.
Det ble også meldt om trøbbel på flyplasser i Hamburg, Amsterdam, Hongkong, København og Dubai. I tillegg var alle spanske flyplasser påvirket. I Zürich valgte flyplassen å innstille alle ankomster på ubestemt tid.
Blant flyselskapene som meldte om uregelmessigheter, var Ryanair, AirFrance, SAS, Lufthansa, American Airlines, Delta, United og Turkish Airlines. Sistnevnte valgte å kansellere 84 flyginger.
Senere fredag meldte også flere latinamerikanske flyselskaper om problemer, blant dem Copa Airlines i Panama og LATAM Airlines i Colombia.
Flere tjenester hadde utfordringer
Også utenom flytrafikken var det mange som fikk utfordringer under den feilslåtte oppdateringen til Crowdstrike.
Den britiske kringkasteren Sky News slet lenge med å sende direkte, mens det britiske helsevesenet NHS fikk flere av sine bookingsystemer ble satt ut av spill.
Flere store nasjonale banker meldte også om at de var rammet, deriblant Capitec og ABSA i Sør-Afrika, NAB i Australia og ASB og Kiwibank i New Zealand.
Norske konsekvenser
Norges Bank var også en av bankene som møtte på problemer. Sentralbanken hadde blant annet problemer med innlogging og auksjonssystem, ifølge E24, som siterte Bloomberg.
Kort tid senere var auksjonssystemet tilbake i drift.
Apotek1 måtte stenge alle sine 460 filialer som følges av problemene. Kommunikasjonssjef Mai-Bente Paulsen sier til NRK at flere kunder slet med å hente ut reseptbelagte medisiner.
Alaska Airlines lover IT-oppgraderinger etter datatrøbbel
Flyselskapet Alaska Airlines måtte innstille over 400 flyginger fredag på grunn av dataproblemer. Nå lover de å oppgradere IT-systemene sine.
Flyselskapet falt 6 prosent på børsen fredag. Da hadde nesten 50.000 passasjerer blitt rammet av 400 innstilte flyginger.
Like etterpå lovte selskapet å oppgradere systemene sine etter en feil ved hoveddatasenteret. Datatrøbbel førte også til full stans i selskapets trafikk i juli.
Selskapet sa fredag at etter sommerens problemer har de gjort tiltak for å forbedre situasjonen, men at den nye feilen understreker behovet for å gjøre mer for å sikre stabilitet.
Alaska Airlines skulle ha lagt fram kvartalsresultatene sine fredag, men utsatte dette på grunn av problemene. De har foreløpig ikke anslått hvordan innstillingene påvirker resultatet.
Problemene ble løst like før midnatt lokal tid, 8.30-tiden fredag norsk tid.
EU beskylder Meta og Tiktok for brudd på regler om digitale tjenester
Tek-gigantene Meta og Tiktok har brutt EUs regler for digitale tjenester, ifølge en foreløpig konklusjon fra EU-kommisjonen.
Selskapene beskyldes blant annet for ikke å ha gitt forskere tilstrekkelig innsyn i sine data, noe de er forpliktet til.
I ytterste konsekvens kan selskapene få bøter på opptil 6 prosent av sin globale omsetning. Men begge får mulighet til å forsvare seg og endre praksis for å unngå bøter.
Meta eier blant annet Facebook og Instagram, og kommisjonen mener at de sammen med Tiktok ikke har gitt tilstrekkelig innsyn i dataene deres, noe de er forpliktet til under det digitale tjenestedirektivet (DSA).
– Våre demokratier er avhengige av tillit. Det betyr at plattformene må styrke brukerne, respektere deres rettigheter og åpne systemene sine for granskning, sa visepresident i EU-kommisjonen Henna Virkkunen.
Meta er også under etterforskning for anklager om at de kan ha brutt loven om manglende beskyttelse av mindreårige mot avhengighetsskapende algoritmer.
(©NTB)
Bredbåndsrådet advarer mot kuttet i statsbudsjettet
Nasjonalt Breibandråd går hardt ut mot regjeringens forslag om å kutte bredbåndsstøtten med 92 prosent i statsbudsjettet for 2026. Rådet advarer om at kuttet vil svekke beredskapen, forsinke måloppnåelsen og øke forskjellene mellom by og land.
Nasjonalt Breibandråd, som er et faglig administrativt organ for 14 fylkeskommuner for bredbåndsspørsmål, sier i en felles uttalelse at de uttrykker sterk bekymring for konsekvensene av kuttet. Finnmark, Troms, Nordland, Trøndelag, Møre og Romsdal, Vestland, Rogaland, Agder, Telemark, Vestfold, Innlandet, Buskerud, Akershus og Østfold peker alle på at bredbåndsutbygging fortsatt er et uferdig prosjekt i mange deler av landet.
– Å kutte bredbåndsmidlene nå vil forsinke måloppnåelsen, øke kostnadene ved senere utbygging og skape digitale forskjeller mellom by og land, skriver fungerende leder Hans Inge Gloppen i en epost til Telecom Revy.
Regjeringen foreslår å redusere de statlige midlene til bredbånd fra 415 millioner kroner i 2025 til 34 millioner kroner i 2026. Samtidig foreslås en dobling av satsingen på sikkerhet og beredskap i mobil- og bredbåndsnettene til over 400 millioner kroner. (hf)
Halvparten av alle KI-svar om nyheter er feil
Kunstig intelligens bommer i nesten halvparten av tilfellene når den svarer på spørsmål om nyheter. Det viser en rapport utført av 22 europeiske allmennkringkastere.
Europeiske kringkastingsunionen (EBU) har undersøkt fire KI-tjenester (ChatGPT, Copilot, Gemini og Perplexity) og hvordan de svarer om nyheter.
Testen ble gjort i 18 land på 14 forskjellige språk og viser at i 45 prosent av tilfellene inneholdt KI-tjenestenes svar noe vesentlig feil.
De ulike tjenestene ble vurdert ut fra kildebruk, nøytralitet og relevans, og resultatene varierte betydelig. Ifølge rapporten klarte Googles Gemini seg dårligst, nesten tre av fire svar herfra manglet korrekte kilder.
Samtidig viser tallene en viss forbedring. En BBC-undersøkelse gjort rett etter nyttår fant feil i omtrent hvert annet KI-svar, mens andelen nå har falt til rundt en tredel.
KI genererer dessuten stadig mer av innholdet som publiseres på nettet. Ifølge en rapport fra søkeoptimaliseringselskapet Graphite er flertallet av artiklene på nett nå produsert av kunstig intelligens. Dette gjelder både nyhetsartikler og annet innhold.
Britisk domstol: Apple misbruker App Stores markedsposisjon
Apple misbruker App Stores dominerende posisjon i markedet, slår en britisk domstol fast.
Den britiske konkurransetribunalet CAT mener Apple har utestengt konkurrenter fra markedet for nedlasting av apper. I tillegg har det krevd «overdrevne og urettferdige» summer i provisjon fra app-utviklere, ifølge beslutningen.
Apple motsetter seg dommen og varsler anke. De mener dommen er basert på et «feilaktig syn på den oppblomstrende og kompetitive app-økonomien».
Søksmålet ble fremmet på vegne av rundt 20 millioner Iphone- og Ipad-brukere i Storbritannia. De ber om rundt 1,5 milliarder pund, 20 milliarder kroner, i erstatning.
Norsk selskap skal levere fiber og mobildekning i Mexicogolfen
Norske Tampnet har fått oppdraget med å bygge ut fiber- og mobildekning til det amerikanske oljeselskapet LLOGs Salamanca-prosjekt i Mexicogolfen.
Salamanca er en flytende produksjonsplattform som nylig ble satt i drift på Leon- og Castilefeltene i havet sør for Louisiana.
Tampnet opplyser at tilkoblingen muliggjør sanntidssamarbeid og smartere operasjoner som reduserer behovet for offshorebemanning.
I forbindelse med dette og kommende prosjekter har Tampnet forlenget sitt undersjøiske fibernett i Mexicogolfen med 140 kilometer, og utvidet 4G og 5G-dekningen med omtrent 10.000 kvadratkilometer.
Løsningen omfatter fiberbasert tilkobling og privat 5G integrert med de amerikanske operatørene FirstNet og AT&T for oppdragskritisk kommunikasjon. I tillegg brukes lavbanesatellitter som backup for å sikre kontinuerlig drift.
Tampnet har nå mer enn 1700 kilometer med fiber i Mexicogolfen, som gir bredbånd og mobildekning til drøyt 20 offshoreinstallasjoner.

Hundrevis har flyktet fra internett-svindelsenter i Myanmar
677 mennesker har flyktet fra et internettsvindel-senter i Myanmar over grensa til Thailand, ifølge thailandske myndigheter.
Grunnen skal være at militæret i Myanmar har gjennomført en razzia mot senteret. Viseguvernør Sawanit Suriyakul Na Ayutthaya i den thailandske grenseprovinsen Tak sier 677 personer så langt har krysset grensa.
En journalist fra nyhetsbyrået AFP så om lag hundre mennesker som torsdag fortsatt var på den myanmarske siden av en grenseovergang i området.
Sawanit sier de som krysser grensa, vil bli sjekket for å finne ut om de er ofre for menneskehandel. De kan bli tiltalt for ulovlig grensepassering.
I Myanmar brøt det ut borgerkrig i kjølvannet av kuppet i landet i 2021. Samtidig har det vært stor aktivitet i internettsvindel-sentre nær Myanmars grenser, hvor det har vært lite kontroll.
Tidligere i år varslet myndighetene i Myanmar at de ville slå ned på virksomheten.
Kontrollkomiteen vil ha svar om Telenor-saken i Myanmar
Statsministeren, utenriksministeren og næringsministeren har fått brev med 31 spørsmål fra kontrollkomiteen om regjeringens rolle i Telenor-saken i Myanmar.
Komiteen følger opp opplysninger som kom fram i boken «Forrådt av Norge» og i NRKs dekning av at teledata ble utlevert til militærjuntaen.
Om informasjonen som har kommet fram her stemmer, er det grunn til å stille spørsmål med eierstyringen av Telenor og ved håndteringen Statsministerens kontor og Utenriksdepartementet har stått for, mener komiteens leder Per-Willy Amundsen (Frp).
Onsdag sendte komiteen brev til statsminister Jonas Gahr Støre (Ap), utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) og næringsminister Cecilie Myrseth (Ap), skriver Altinget og Panorama Nyheter.
Utleverte sensitive data i Myanmar
NRK har avdekket at Telenor i Myanmar utleverte sensitive data om innbyggere i landet etter militærjuntaens kupp i 2021. Selskapet har forklart at de ikke hadde noe valg. Om de hadde nektet, ville det satt egne ansatte i livsfare, har tidligere toppsjef i Telenor Myanmar Jon Omund Revhaug uttalt.
Kontroll- og konstitusjonskomiteen vil ha svar på hva regjeringen visste og hvordan de handlet før og under saken utviklet seg.
– Beskyldningene som kommer fram er av en så omfattende og alvorlig karakter at dersom det er riktig, kan Telenors operasjon ha vært instrumentell for pågripelse og fengsling av opposisjonelle, og i ytterste konsekvens tortur og henrettelse. Det kan ikke vi overse, sier Amundsen.
Frist til 6. november
I tillegg til å be regjeringsmedlemmene om svar, ber komiteen også Næringsdepartementet om at all dokumentasjon i saken blir oversendt, også møtereferater fra møter med Telenor og interne vurderinger som ble gjort. De vil også ha oversikt over varsler om datadeling og salg som kunne lede til brudd på menneskerettighetene.
Støre, Eide og Myrseth har frist til 6. november med å svare komiteen.
Dataangrepet mot Jaguar Land Rover kostet milliarder
Dataangrepet mot bilprodusenten Jaguar Land Rover (JLR) rammet mer enn 5000 organisasjoner og kostet den britiske økonomien 1,9 milliarder pund, ifølge rapport.
– Hendelsen synes å være det mest skadelige dataangrepet som har rammet den britiske økonomien, og mesteparten av skadevirkningene kommer av tap av produksjon hos JLR og selskapets leverandører, heter det i rapporten.
1,9 milliarder pund tilsvarer rundt 25 milliarder kroner. Det er den uavhengige organisasjonen Cyber Monitoring Centre som kommer med anslaget. Den består av eksperter fra industrien, blant dem den tidligere lederen for britenes nasjonale datasikkerhetssenter.
Selskapet gjenopptok produksjonen tidligere i oktober etter å ha stanset den i nesten seks uker etter dataangrepet. Luksusbilprodusenten har tre fabrikker i Storbritannia som samlet produserer rundt 1000 biler om dagen.
Analytikere har anslått at selskapet tapte rundt 50 millioner pund i uka mens produksjonen sto i stampe. Selskapet fikk i september en statlig lånegaranti på 1,5 milliarder pund for å støtte leverandørene.
Dataangrepet er et av flere mot profilerte britiske selskaper i år. Butikkjeden Marks & Spencer tapte rundt 300 millioner pund, drøyt 4 milliarder kroner, da nettjenestene deres ble slått ut i to måneder etter et angrep i april.
(NTB)
4000 nye med fast trådløst bredbånd
Nye tall fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet viser at antallet kunder med fast trådløst bredbånd (FWA/FTB) økte i første halvår med 4000.
Det er Telia Norge med 5000 nye kunder og Bahnhof Norge (tidligere Brdy) med pluss 4000 som drar opp, mens Telenor fortsetter å miste markedsandeler på FTB, ned 4000 i første halvår 2025, skriver Tefficient på Linkedin. FTB står for åtte prosent av bredbåndsmarkedet i Norge. (hf)
