Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
05:53:35

Nyhetsstudio

SisteMest lest
29. aug. 2024, 07:52 - Redaksjonen

ITU: Global avtale for optimal bruk av radiospektrum

Den internasjonale teleunionen (ITU) skriver i en melding at 2024-utgaven av ITU Radio Regulations sikrer et stabilt regulatorisk miljø for innovative radiokommunikasjons-tjenester. Arbeidet til ITU gjør det blant annet mulig å sikre at kommunikasjonen til satellitter ikke forstyrres, og er basis for at det er mulig å reise over landegrenser og forvente at eksempelvis mobiltelefon og TV fungerer.

Den nye avtalen kommer etter en fire år lang prosess. Blant nye tilskudd i avtalen, er identifikasjon av nye spektrumressurser, myntet på å spore innovasjon innen telekom.

Den første globale avtalen om radiospektrum ble undertegnet da 30 stater kom sammen i Berlin i 1906. Mest kjent derfra er kanskje enigheten om SOS som et globalt nødsignal.  

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Statens vegvesen
Her kobles BIM, dronedata og GIS tettere på veibyggingen
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS