Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
01:35:11

Nyhetsstudio

SisteMest lest
I går, 04:39 - NTB

Jaguar Land Rover får statlig lånehjelp etter nettangrep

Britiske myndigheter stiller med lånegaranti verdt 1,5 milliarder pund for Jaguar Land Rover etter at bilprodusenten ble utsatt for et alvorlig nettangrep.

Selskapet opplyste 2. september at de hadde blitt angrepet av hackere, noe som førte til produksjonsstans ved fabrikkene i Storbritannia. Torsdag opplyste bilprodusentene at datasystemene delvis er oppe igjen, men at produksjonen vil være nedstengt til 1. oktober, kanskje lenger.

Regjeringen har kunngjort at de vil stille med en lånegaranti som «forventes å frigjøre opptil 1,5 millioner pund som kan sikre leverandørkjeden». Beløpet tilsvarer rundt 20 milliarder kroner.

Garantien innebærer ikke staten selv låner penger til Jaguar Land Rover, som eies av indiske Tata Motors. I stedet garanterer et statlig kredittbyrå for et banklån som skal betales ned over fem år.

I tillegg til å skape sikkerhet for leverandørene, skal garantien bidra til å sikre arbeidsplasser i Storbritannia, sier handelsminister Peter Kyle.

– Dette var ikke bare et angrep på en ikonisk, britisk merkevare, men på vår verdensledende bilindustri og mennene og kvinnene som tjener til livets opphold der, sier han.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS