Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
06:40:27

Nyhetsstudio

SisteMest lest
03:22 - NTB

Jimmy Lai dømt til 20 års fengsel i Hongkong

Mediemogulen og demokratiforkjemperen Jimmy Lai (78) er i en domstol i Hongkong dømt til 20 års fengsel.

Straffutmålingen ble kunngjort mandag.

I verste fall risikerte Lai livsvarig fengsel.

15. desember ble han kjent skyldig i brudd på Hongkongs nasjonale sikkerhetslov og for å ha konspirert med fremmede makter.

Lais forsvarer Robert Pang hadde argumentert for at straffen måtte bli så mild som mulig som følge av 78-åringens sviktende helse. Han har vist til at hans klient lider av høyt blodtrykk og diabetes, og at han er blitt verre mens han har sittet varetektsfengslet.

Etter straffutmålingen mandag svarte Lais forsvarer «ingen kommentar» da han ble spurt om dommen skal ankes.

Bekymring rundt helsetilstand

Lai har sittet fengselet siden 2021. Han grunnla i sin tid avisen Apple Daily, som måtte legge ned i 2021. Tidligere er han dømt til fengsel i to andre saker. Lai støttet den prodemokratiske bevegelsen som sto bak store demonstrasjoner i Hongkong i 2019 og 2020.

To av de 20 årene Lai er idømt, overlapper med den nåværende soningen han er underlagt. Dermed betyr mandagens straffutmåling at Lai blir sittende i fengsel i ytterligere 18 år, skriver dommerne i et oppsummerende dokument.

Mye av soningstiden har blitt tilbrakt i isolasjon, og Lais helsetilstand har bekymret mange. Ifølge familien har han begynt å miste negler og tenner.

Lai er britisk statsborger, i likhet med mange hongkongkinesere. Storbritannias utenriksdepartement har tidligere fordømt det de har kalt en «politisk motivert rettsforfølgelse» av Lai.

Trump og Starmer

Både USAs president Donald Trump og Storbritannias statsminister Keir Starmer har tatt opp Lais situasjon med Kinas president Xi Jinping.

– Det er så vondt. Han er en eldre mann, og han har det ikke bra. Så jeg la frem oppfordringen min. Vi får se hva som skjer, sa Trump til journalister i Det hvite hus 15. desember etter å ha snakket med Xi og bedt presidenten vurdere løslatelse av 78-åringen.

I slutten av januar besøkte Starmer Kina, der han møtte Xi. Starmer sa da at han hadde tatt opp rettsprosessen mot Lai med Xi, i det Starmer beskrev som en «respektfull» diskusjon.

Der Lai blir ansett som en frihetskjemper av sine støttespillere, ser kinesiske myndigheter på ham som en oppvigler som konspirerer med fremmede makter og undergraver rettsstaten. En rekke demokratiaktivister i eksil og organisasjoner som Amnesty International har fordømt dommen.

– Drakonisk og grusomt

Taiwans regjering fordømte senere mandag det den ser på som en streng dom og ber om at Lai blir løslatt.

– Jimmy Lais strenge dom under Hongkongs nasjonale sikkerhetslov ikke bare fratar ham personlig frihet og tråkker på ytrings- og pressefrihet, men den fratar også folkets grunnleggende rettigheter til å stille personer i maktposisjoner til ansvar, står det i en uttalelse fra Taiwan.

Lais familie har også kommentert straffutmålingen.

– Å dømme faren min til denne drakoniske fengselsstraffen er knusende for familien vår, og livstruende for faren min, sier Lais sønn Sebastien.

Lais datter Chaire kaller straffutmålingen «en hjerteskjærende, grusom dom», gitt hans reduserte helse i fengsel, og hun sier at hvis straffen blir satt ut i livet, så «kommer han til å dø som en martyr bak lås og slå».

Lederen for Hongkongs nasjonale sikkerhetspoliti, Steve Li, beskriver straffutmålingen på 20 år som «passende». Han sier at «bare himmelen vet» hvis Lai kommer til å dø i fengsel, men at Lai «fortjener» denne dommen. Påstander rundt Lais skrantende helse er overdrevet, mener han videre.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS