KI-band ønsket på norske festivaler: – Stjeler plassen på plakaten til dem som lager musikken selv
Det skaper diskusjon at bandet Vestavind, som har laget sine største hits ved hjelp av kunstig intelligens, er etterspurt til flere norske festivaler i sommer.
Blant dem som ifølge NRK stiller seg kritisk, er musikkanmelder Tor Martin Bø i Dag og Tid. Han mener festivalene «lurer seg selv, publikum og alle som faktisk lever av å lage musikk».
– Slike band stjeler plassen på festivalplakaten til dem som lager musikken selv, mener Bø overfor NRKs nettsted.
Vestavind-sjef Ole Morten Simonsen er hobbymusikeren som skrev en tekst og lot kunstig intelligens lage resten av fjorårslåten «Ligga». Senere fulgte flere sanger, som han la ut på Spotify. Da kom også forespørslene fra festivalene.
– Jeg ble ganske sjokkert over å få slike henvendelser, sier Simonsen, som har samlet et band med ekte musikere til sommeren. Han har ifølge NRK også ambisjoner om å fremføre låter som ikke er laget med kunstig intelligens.
– Musikken deres har jo gode tall på strømmetjenester. Og det er vår oppgave å formidle musikk som publikum vil ha, sier festivalsjef og daglig leder for Byfjordfestivalen, Geir Carlsen.
En rekke festivaler har ifølge Simonsen booket Vestavind til å spille. Blant de fem som er offentliggjort, er også Countryfestivalen i Skjåk.