Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
20:51:41

Nyhetsstudio

SisteMest lest
18:36 - NTB

Konkurransetilsynet: Vurderer å stanse Elkjøps oppkjøp av Eplehuset

Konkurransetilsynet vurderer å forby Elkjøps oppkjøp av Eplehuset.

Oppkjøpet kan føre til svekket konkurranse innen salg av Apple-produkter til privatkunder, opplyser tilsynet i en pressemelding mandag kveld.

– Vi er bekymret for at redusert konkurranse kan føre til økte priser, redusert utvalg og dårligere service for kundene, og har derfor varslet selskapene om at vi vurderer å gripe inn mot oppkjøpet, sier prosjektleder Johannes Hjartlie i Konkurransetilsynet

Konkurransetilsynet viser til at Elkjøp allerede har en sterk posisjon innen salg av forbrukerelektronikk.

– Elkjøp og Eplehuset vil samlet sett bli den klart største aktøren innen salg av Mac og iPad til privatkunder, og konsentrasjonen i markedet vil øke betydelig som følge av oppkjøpet, sier avdelingsleder Marita Mæland Skjæveland i tilsynet.

Tilsynet er særlig bekymret for at et oppkjøp vil fjerne konkurransepresset mellom to nære konkurrenter, og at hindringene for nye aktører som ønsker å etablere seg, vil øke. De legger også vekt på at kundene vil kunne få færre valgmuligheter.

De to selskapene har 15 dager på å kommentere tilsynets innvending. Fristen for tilsynets endelige vedtak er 15 virkedager etter at tilsvarene er mottatt.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Telenor Cyberdefence
God hendelseshåndtering starter lenge før alarmen går
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS