Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
12:53:22

Nyhetsstudio

SisteMest lest
10:02 - NTB, Redaksjonen

Kraftig børsoppgang i Asia

Børsene i Japan og Sør-Korea steg kraftig torsdag etter et voldsomt fall på 10 prosent i Sør-Korea tidligere i uka.

Torsdag var oppgangen på hele 5,4 prosent for Kospi-indeksen i Seoul og 4,6 prosent for Nikkei-indeksen i Tokyo.

For den sørkoreanske børsen fortsatte dermed en oppgang som begynte dagen før – og som står i skarp kontrast til stupet på 10 prosent tirsdag.

Utviklingen til KI-og tek-selskaper påvirker indeksene i stor grad. Torsdag bidro gode tall fra den amerikanske mikrobrikke-produsenten Micron til optimisme også i Asia.

Lavere oljepris og meldinger om skip som passerer Hormuzstredet, trekker i samme retning.

Tirsdag ble børsen i Sør-Korea påvirket av børsnedgang i USA dagen før. Milliardær Elon Musks romfarts-, telekom- og KI-gigant SpaceX stupte da mer enn 16 prosent.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Statens vegvesen
Her kobles BIM, dronedata og GIS tettere på veibyggingen
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS