Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
10:11:06

Nyhetsstudio

SisteMest lest
07:03 - Redaksjonen

Mat-roboter møter motstand

Manglende reguleringer, uklare regler, hindring av trafikken og noen ulykker ved bruk av leveranseroboter, skaper sinne. Noen steder frykter også budfirmaer for levebrødet, skriver BBC.

Noe av irritasjonen er at folk må komme seg unna robotene når de møter dem på fortauet. Dette er roboter som er tatt i bruk til leveranser i en rekke byer i USA, men også i enkelte japanske byer, i Sør-Korea, Tyskland og i Storbritannia. Oftest er lasten dagligvarer eller hurtigmat.

Robotene bruker en rekke kameraer og sensorer sammen med GPS til å navigere. Selskapene som benytter dem viser til miljøgevinster og gode tjenester. I flere byer, som San Francisco, er robotene begrenset til deler av byen. Toronto har forbudt robotene å bruke fortau. Kritikere peker på manglende regler for bruken av roboter. (hf)

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Statens vegvesen
Sophie og Rikke jobber med dataene som skal følge veien i 100 år
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS