Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
16:10:08

Nyhetsstudio

SisteMest lest
06. aug. 2024, 10:10 - NTB

Én av tre kommuner har tatt i bruk kunstig intelligens

Én av tre kommuner har tatt i bruk kunstig intelligens (KI), viser Kommunal Rapports kommunedirektørundersøkelse.

Årets undersøkelse, som ble besvart av 155 kommunedirektører, viser at kommunene er tredelt i bruken av KI. Omtrent like mange har tatt i bruk, ikke tatt i bruk, eller planlegger å ta i bruk KI, ifølge Kommunal Rapport.

– Vi er i begynnelsen av et langt løp. Jeg vet ikke om vi noen gang kommer i mål. Men at kunstig intelligens kan hjelpe oss på flere områder, er jeg sikker på, sier kommunedirektør Anne Berit Berge Ims i Randaberg kommune til avisen.

Undersøkelsen viser at forenkling og frigjøring av ressurser er hovedmotivasjonene for å ta i bruk KI i Kommune-Norge. Bruken er mest utbredt i administrative oppgaver, hvor 54 prosent oppgir at de bruker verktøyet til dette, etterfulgt av innbyggerdialog og dokumenthåndtering.

I Randaberg har kommunens bruk av KI i skolesektoren tiltrukket seg nasjonal oppmerksomhet. I verdensarvkommunen Røros brukes KI på flere områder, blant annet for å sikre brannberedskapen i den gamle trehusbebyggelsen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS