Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
02:21:23

Nyhetsstudio

SisteMest lest
12. des. 2024, 10:56 - Redaksjonen

Nå kan også Android-mobiler finne ukjente sporingsbrikker

Både Android- og IOS-baserte smartmobiler har en god stund kunne varsle brukerne dersom de blir «forfulgt» av ukjente sporingsbrikker, noe som kan gjøre det mulig for uvedkommende å spore brukerens bevegelser. IOS har tillegg gjort det mulig for brukerne å lokalisere slike ukjente sporingsbrikker, både på et kart og ved å få brikkene til å spille av en lyd. 

Nå har også Android fått slik funksjonalitet gjennom en oppdatering av Google Play Services, som er gjort tilgjengelig helt tilbake til Android 6. Funksjonaliteten er knyttet til Googles Find My Device-tjeneste og trolig også en spesifikasjon som Apple og Google nylig har utviklet i fellesskap.

Nytt i Android er det også at brukere midlertidig kan skru posisjonsoppdateringer fra mobilen, noe som kan bidra til å hindre at eieren av den ukjente brikken i like stor grad kan se hvor mobilbrukeren befinner seg.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS