Norske nettsider som slutter med .no er tryggest i verden
Står det .no i slutten av en lenke, er det ganske sikkert å åpne den nettsiden.
Norske domener som slutter på .no, er det tryggeste i verden, ifølge organisasjonen DNS Research Federation.
Deretter regnes de danske nettsidene .dk og ungarske nettsidene .hu for å være de sikreste i verden. De minst sikre nettsidene slutter på cc, .vip og .top .
De fleste av oss har nok mottatt meldinger, enten via sms eller epost, der de blir oppfordret til å klikke på en mystisk lang og rar lenke. Målet er at du skal trykke, deretter tro at du er på en seriøs side og kanskje dele sensitiv informasjon.
– Det er ikke alltid lett å vite hvilke lenker og nettsider om er trygge, og hva man bør holde seg unna, sier avdelingsdirektør Kamilla Sharma i Nkom i en pressemelding. Hun oppfordrer folk til å gå direkte til den offisielle nettsiden og ikke klikke direkte på en lenke.