Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossAttack-konferansen27. nov

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossAttack-konferansen27. nov
Abonner
12:48:39

Nyhetsstudio

SisteMest lest
06:43 - Redaksjonen

Polight i hjerneforskningen

Tønsberg-selskapet Polight forteller at de har fått en ordre fra en ledende produsent av photonics på selskapets Tlens. Denne benyttes i bildesystemet Mini2P – som står for Miniature Two-Photon Imaging System. Ordren er på 2,6 millioner kroner.

Mini2P er et åpen kildekode-basert  system for hjerneundersøkelser i mus, utviklet ved Kavli Institute for Systems Neuroscience ved NTNU. Tlens er justerbar optikk som gir raskt og stabile bilder av multiple sammenfiltrede plan, men også 3D-bilder, noe som brukes til å gi innsikt i nevrologisk forskning.

– Kavlis Mini2P leverer kritisk innsikt i nevrologiske sykdommer som Alzheimers og demens, og vi har sett stor interesse fra mange forskergrupper og globale kommersielle enheter som er interessert i fordelene ved justerbar (tunable) optikk, sier Dr. Øyvind Isaksen, administrerende direktør for Polight ASA. (hf)

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS