01:39 - NTB

Problem med kortbetalinger skal være løst, ifølge Nets

Siden 22-tiden lørdag kveld ser det ut til at kortbetalinger har gått som normalt igjen, opplyser Nets til Ritzau. Årsaken til problemet, som rammet store deler av Europa, er ikke funnet.

Problemet rammet både Norge, Norden og store deler av det øvrige Europa fra klokken 19.30 lørdag. Ved 22-tiden så det ut til å være løst.

– Driften er normalisert igjen når det gjelder å ta imot betalinger. Selvfølgelig med forbehold om at det kan være noen overgangsutfordringer, sier Nets' pressesjef Søren Winge til det danske nyhetsbyrået Ritzau.

Årsaken er så langt ikke kjent.

Ikke tegn på dataangrep

– Vi skal selvfølgelig følge med de neste timene og prøve å bli klokere på forløpet og hva som kan være årsaken til det, sier pressesjefen.

Til Ekstra Bladet sier han at der ikke er tegn på dataangrep.

I den knapt tre timer lange nedetiden var alle korttyper rammet i Norden og store deler av Europa.

Danske TV 2 og VG har hatt kontakt med ferierende og fastboende som har hatt problemer med kortbetaling også andre steder i Europa, blant annet Tyskland, Frankrike, Italia, Hellas og Tyrkia.

Drapstrusler

Kortproblemene førte til trafikale problemer på Storebæltsbroen i Danmark. Der gikk det ikke an å betale med kort i terminalene, og noen bilister utøvde hærverk mot noen av bommene på stedet. Ansatte på broen mottok også drapstrusler fra bilister, står det i en uttalelse fra Sydsjælland og Lolland-Falster politidistrikt på X.

De ansatte har ikke skyld i problemene. Smil i stedet for å skjelle ut. Det er ikke greit å oppføre seg sånn, uttaler det danske politiet.

IT-konsernet Nets tilbyr betalingsløsninger til bedrifter, banker, butikker og offentlige virksomheter i hele Europa. Nets håndterer blant annet infrastrukturen bak betalingsterminaler, Bankaxept, og andre transaksjonstjenester.

Også noen Vipps/MobilePay-kunder ble rammet i løpet av kvelden.