Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
07:51:46

Nyhetsstudio

SisteMest lest
19. juli 2024, 11:14 - NTB

Professor om dataproblemer: – Rammer millioner av maskiner

Dataproblemene over hele verden skyldes en feilslått programvareoppdatering. Millioner kan stå uten beskyttelse mot dataangrep, ifølge professor.

– Det er en oppdatering som rammer millioner av maskiner og servere, sier professor i anvendt datasikkerhet, Lothar Fritsch, ved Oslo Met til NTB.

Dataproblemene skyldes en oppdatering fra selskapet Crowdstrike. Over hele verden krasjer PC-er med Microsoft Windows.

Dersom disse ikke har andre sikkerhetsløsninger, står de uten beskyttelse mot dataangrep, forklarer Fritsch.

Skal beskytte mot dataangrep

– Det som er litt spesielt, er at det er en leverandør som selger sikkerhet som er involvert. Programvaren som er rammet, overvåker aktiviteten på PC-en og sender informasjon til Crowstrikes servere for å avdekke hvorvidt det er noe unormalt som skjer på PC-en.

Programvaren brukes av flere store selskaper for å beskytte dem mot ulike typer dataangrep. Fritsch sier at maskinene kan startes opp igjen om man fjerner Crowdstrike-programvaren.

– Konsekvensen er å bruke PC-en uten beskyttelse mot cyberangrep, forklarer han.

En risiko

Fritsch sier dataproblemene er en generell risiko om man stoler på sky-baserte tjenester.

– Bedriftene som er rammet, nå må bruke en annen sikkerhetsløsning fram til Crowdstrike har funnet ut hva som har skjedd, og hvorvidt det var farlig eller ikke.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS