08:02 - NTB, Redaksjonen

«Ringenes herre»-regissør Peter Jackson vil bringe utdødd urfugl tilbake i live

«Ringenes herre»-regissør Peter Jackson har ikke laget spillefilm på over 11 år, men sier han har mange prosjekter i ermet – blant annet å bringe en utdødd urfugl tilbake til live.

Siden hans forrige spillefilm, som var den siste i «Hobbit»-trilogien i 2014, har han laget to dokumentarfilmer. Den ene var 1. verdenskrig-dokumentaren «They Shall Not Grow Old» og den andre var dokumentarserien «The Beatles: Get Back».

– Nei, nei, jeg har absolutt ikke pensjonert meg. Vi jobber for tiden med tre ulike manus, sier Jackson da Variety spør om han er ferdig med spillefilmer.

Blant annet sier han at han og kona, som er hans faste skrivepartner, har bidratt til å skrive manuset til den kommende «Ringenes herre»-filmen «The Hunt for Gollum», som Gollum-skuespiller Andy Serkis skal regissere i løpet av 2026. Jackson skal også produsere filmen.

– Jeg har kost meg med å lage dokumentarer, enten de viser at jeg begynner å bli gammel eller ei, og særlig «Get Back»-prosjektet. Jeg har hatt det gøy med ulike prosjekter med The Beatles, som er helt fantastisk, og dét vil trolig fortsette, avslører han.

Jackson, som har brukt banebrytende KI-teknologi flittig i sine dokumentarfilmprosjekter, er nå en av investorene i et prosjekt som tar sikte på å bringe den utdødde strutseaktige urfuglen Moa, som levde på New Zealand fram til den ble utryddet av mennesker på 1400-tallet.

– Å bringe moaen tilbake fra utryddelse vil for meg være like interessant, om ikke mer interessant, enn noen film jeg kan lage, sier Jackson.