15:10 - NTB

SpaceX-rakett krasjer med månen i morgen

Onsdag morgen klokka 8.34 norsk tid vil en SpaceX-rakett ute av kurs kollidere med månens overflate. Nedslaget vil utløse en energi tilsvarende 3 tonn TNT, melder Astroevents.

Den kommende kollisjonen vil skje på den siden av månen som vender mot jorda.

– Lysglimtet som vil oppstå idet raketten treffer månens overflate, vil kun vare i et par sekunder og være for svakt til å ses med det blotte øye eller kikkert, skriver astronomi- og romfartsformidler Anne Mette Sannes i Astroevents i en epost til NTB.

Hendelsen vil uansett ikke bli synlig fra Norge da himmelen er for lys. Men fra østlige deler av USA og Canada, der månen vil være høyt oppe på mørk himmel, vil profesjonelt utstyr kunne fange opp dramatikken og studere i detalj hva som skjer. Det er ikke bare interessant, men også viktig for å finne ut hvordan vi i fremtiden kan hindre at raketter treffer månen, forklarer Sannes.

Enorm hastighet

Raketten ble skutt opp i januar i fjor. Den øverste delen av raketten, 2. trinn på en av SpaceX’ Falcon9-raketter, endte opp i kurs mot månen i en hastighet på nær 8700 kilometer i timen.

– Hendelsen setter fokus på problemet med romsøppel, men gir også forskerne en gylden mulighet til å studere hva som skjer med tanke på de mange fremtidige ferdene til Månen de kommende årene, og ikke minst hvordan en slik hendelse vil kunne skade fremtidige astronauter på Månen, sier Sannes.

Ifølge eksperter ville et lite dytt kunne sendt raketten i retning sola.

Raketten kommer til å smelle ned på en øde slette nær Einstein-krateret. Det er ventet at den vil skape et nytt stort krater og at mye vrakrester og månestein vil bli sendt ut i bane rundt månen.

Mye informasjon

Raketten er 12 meter lang, 4 meter bred og 4 tonn tung.

– Siden tyngdekraften på Månen er svært lav, kun en sjettedel av tyngdekraften her på Jorden. Det finnes heller ikke vind som kan blåse bort støvet. Stein, støv og vrakrester vil virvle opp fra overflaten etter nedslaget og være synlig med profesjonelt utstyr i 20-90 minutter, sier Sannes.

Ifølge Astroevents er det ventet at krateret blir rundt 30 meter i diameter og 5 meter dypt. Det er i så fall for lite til å kunne ses fra jorda, men det vil bli synlig for romfartøy.

– Nedslaget onsdag vil i ettertid gi oss en gylden mulighet for å studere hva slags sammensetninger som har blitt kastet opp i luften, og siden forskerne både kjenner størrelsen på raketten, farten og omtrent hvor farkosten vil treffe, vil de få nøyaktig kunnskap om hva som skjer når noe treffer Månens overflate, sier Sannes.

Det er den andre kjente raketten som krasjlander på månen ved en feil. I 2022 krasjet en kinesisk rakett på Månen og skapte flere kratere.