Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossAttack-konferansen27. nov

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossAttack-konferansen27. nov
Abonner
23:37:05

Nyhetsstudio

SisteMest lest
16:58 - NTB

Stabil avslutning på børsuken i USA

Børsdagen i USA stengte mer stabilt fredag enn torsdag, etter at også denne uken var preget av svingninger drevet av frykt for en KI-boble.

Den brede S&P-indeksen stengte opp 1 prosent, mens industriindeksen Dow Jones avsluttet handelsuken opp 1,1 prosent. Også den teknologitunge Nasdaq-indeksen fikk en opptur fredag og stengte opp 0,9 prosent.

Uken har vært preget av svingete handel preget av bekymringer for at KI-aksjer er overvurdert. Fredagen på USAs børser var mye roligere med en oppgang allerede fra start.

Torsdagen viste imidlertid at en god start på børsdagen ikke nødvendigvis er mye verdt. Da var Nasdaq opp over 2 prosent kort tid etter at handelsdagen begynte, men indeksen endte ned 2,2 prosent ved stenging. Det var også nedgang på de to andre hovedindeksene.

Oppgangen torsdag morgen var drevet av det gode kvartalsresultatet til databrikkeprodusenten Nvidia, som dempet bekymringene for en mulig KI-boble.

Fredag presterte fire av de svært indekstunge teknologiselskapene bra, og bidro til å løfte aksjemarkedet. Googles morselskap Alphabet presterte best, med en oppgang på 3,5 prosent.

Bransjekollega Oracle gjorde det dårligere, med et fall på 5,7 prosent.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS