Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
13:03:24

Nyhetsstudio

SisteMest lest
11. sep. 2024, 15:15 - Redaksjonen

Tekna passerer 110 000 medlemmer

Tekna (Teknisk-naturvitenskapelig forening) har nådd over 110 000 medlemmer, med en vekst på 10 000 siden februar 2023, skriver fagforeningen i en pressemelding onsdag. 

President i Tekna Elisabet Haugsbø mener veksten viser at de med høy utdannelse også ser stor verdi av å være organisert. Tekna er den største fagforeningen i hovedorganisasjonen Akademikerne, og representerer nesten 40 prosent av medlemsmassen der.   

– Medlemskap i fagforening sikrer støtte og innflytelse over egen jobbsituasjon. I dag ligger fagforeningsandelen blant yrkesaktive i Norge på rundt 50 prosent. Denne andelen er det viktig å holde oppe. Høy organisasjonsgrad er nødvendig for å sikre måten vi organiserer arbeidslivet på i Norge, sier Haugsbø.   

Tekna skiftet i 2004 navn fra Norske Sivilingeniørers Forening til Tekna. Et av målene var å nå ut til flere høyere utdannede realister og naturvitere, som ikke nødvendigvis kjente seg igjen under merkelappen sivilingeniør. 

– Med det nye navnet har flere utdanningsgrupper som for eksempel biologer, naturvitere og meteorologer følt seg hjemme hos oss, så navnet har nok gjort at medlemspotensialet har økt. Siden årtusenskiftet har foreningen vokst med hele 75 000 medlemmer, sier president i Tekna Elisabet Haugsbø.

Også en økning i kvinneandelen blant medlemmene kan være med å forklare den sterke veksten i Tekna, skriver de.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS