Telia har beste mobilnett, ifølge Rohde & Schwarz
For andre år på rad er Telia Norge kåret til å ha landets beste mobilnett. Det viser en omfattende test gjennomført av Rohde & Schwarz, på oppdrag fra Telia.
Rohde & Schwarz leverer test- og måleløsninger for mobilnett. I testen ble mobilnettene til de tre største operatørene i Norge vurdert. Telia endte på topp med en «Network Performance Score» på 830 poeng av 1000 mulige. Her fikk Telenor 778 poeng og Ice 769 poeng.
På tale fikk Telia fikk 377 av 400 mulige poeng. Telenor fikk 327 og Ice 355 poeng. På datatjenester ble Telia målt til 453 av 600 mulige poeng. Her fikk Telenor 451 og Ice 414 poeng.
Testen dekket mer enn 7250 kilometer og over halvparten av Norges befolkning. Målingene ble gjort i de største byene, langs sentrale veistrekninger og på en rekke tettsteder, inkludert byer i Nord‑Norge som Bodø, Narvik og Tromsø. Totalt ble det gjennomført over 16.650 taleanrop og mer enn 170.500 datatester for å evaluere mobilnettene, skriver Telia i en pressemelding. I meldingen er også lenke til selve testresultatet (PDF). (hf)