07:30 - Redaksjonen

Tolltrusler gir brikkeproduksjon i USA

Trusselen om 100 prosent toll presset Taiwan til forhandlingsbordet. Resultatet er en historisk handelsavtale der øyas teknologisektor skal bidra med investeringer og garantier på 500 milliarder dollar i USA, skriver Dagens Næringsliv.

Ifølge kunngjøringen fra Trump-administrasjonen vil USA redusere tollsatsene på de fleste varer fra Taiwan fra 20 til 15 prosent, samme vilkår som Japan og Sør-Korea, som inngikk tilsvarende avtaler i fjor.

Prisen for toll-lettelsene er høy. Taiwans teknologisektor forplikter seg til 250 milliarder dollar i nye, direkte investeringer i amerikansk produksjonskapasitet innen halvledere, energi og kunstig intelligens. I tillegg stiller regjeringen i Taipei med ytterligere 250 milliarder dollar i kredittgarantier for å understøtte utbyggingen.

USAs handelsminister Howard Lutnick la ikke skjul på at avtalen er et resultat av hardt press mot taiwanske myndigheter og selskaper. – Hvis de ikke bygger i Amerika, vil tollen sannsynligvis bli 100 prosent, sa Lutnick.

Han understreket at målet er å gjøre USA selvforsynt med halvlederkapasitet, og at regjeringen sikter mot å flytte 40 prosent av Taiwans forsyningskjede til amerikansk jord. (hf)