04:43 - NTB

Trump deltar på G7-toppmøte i Frankrike i juni

USAs president Donald Trump skal delta på G7-toppmøtet i Frankrike neste måned, opplyser en tjenesteperson i Det hvite hus.

Toppmøtet holdes i Evian i de franske Alpene 15.–17. juni.

I januar opplyste Det hvite hus at Frankrike hadde endret datoene for møtet for å tilpasse det til Trumps kalender. Han fyller 80 år den 14. juni.Ifølge Axios ønsker Trump å diskutere blant annet kunstig intelligens, handel og kriminalitetsbekjempelse på toppmøtet.

Møtet skjer samtidig som det er betydelige spenninger mellom USA og flere av landets allierte, blant annet på grunn av krigen Trump startet mot Iran i februar.

Trump har kritisert USAs allierte for ikke å bidra til å åpne Hormuzstredet, den strategisk viktige skipsleia som Iran i praksis har stengt. Stengingen har ført til kraftig økning i de globale oljeprisene.

I tillegg til Frankrike og USA består G7 av Storbritannia, Tyskland, Japan, Italia og Canada. EU deltar også på G7-møtene.

Det blir det første G7-toppmøtet for Japans statsminister Sanae Takaichi, og det siste for Frankrikes president Emmanuel Macron.

Det er fortsatt ikke bekreftet om Trump vil delta på Nato-toppmøtet i Tyrkia i begynnelsen av juli.