08:50 - NTB

Ungarns atomkraftverk kraftig redusert – regjeringen ber folk spare strøm

Lav vannstand i Donau har tvunget det viktige Paks-kraftverket i kne midt under en hetebølge i Europa. Det kan koste Ungarn milliarder i dyr importstrøm.

Elven er Europas nest lengste og har også rammet kapasiteten til atomkraftverk og vannkraftverk i både Østerrike og Romania.

Atomkraftverket leverer normalt rundt halvparten av Ungarns strøm, men har nå bare 10 prosents drift. Det kan fortsette til og med tirsdag, opplyser landets statsminister Péter Magyar.

For å kompensere har landet omtrent doblet strømimporten fra naboland som blant annet Tsjekkia, ifølge Euractiv.

Krisen kan koste dyrt

X bekrefter statsministeren at den siste turbinen i kraftverket fremdeles er operativ. Samtidig takker han ungarerne for at de holder ut. Han sier at landet går en krevende periode i møte.

– De varmeste dagene med 40 grader ligger foran oss, sa han i en video på Facebook.

Energiminister Istvan Kapitany opplyste søndag at listen over bedrifter som reduserer strømforbruket, inkluderer det ungarske energikonsernet MOL, den sørkoreanske batteriprodusenten Samsung SDI, det tyske bilmerket Audi og den japanske bildelleverandøren Denso.

Lav vannstand har også påvirket skipstrafikk og turisme i Ungarn og lagt begrensninger på vannbruken i over 100 byer og landsbyer, også områder i utkanten av hovedstaden Budapest.

Krisen kan koste Ungarn mellom 100 og 200 milliarder forinter (mellom drøyt 3 milliarder og rundt 6 milliarder norske kroner) i importert strøm til høy pris, sier Mark Radnai, nestleder i Magyars Tisza-parti.

Mandag oppfordrer regjeringen husholdninger til å unngå bruk av vaskemaskin og tørketrommel mellom klokken 17 og 22.

Varmen brer om seg i Europa

Store deler av Europa har vært rammet av langvarig hete og tørke. Dette har senket vannstanden i elvene og skapt bekymring for vannforsyning og kraftproduksjon.

I Italia ble det søndag sendt ut rødt farevarsel for de fleste av landets byer om at en ny hetebølge er på vei. Allerede er det 35 grader flere steder.

Over halve England er rammet av tørke på grunn av rekordlave nedbørsmengder og eksepsjonelt høye temperaturer.

I blant annet Spania og Frankrike har det i lang tid herjet skogbrann. Over 330.000 personer har på det meste vært evakuert, men nå er mange på vei hjem. I både Portugal, Hellas og Tyrkia jobber brannmannskaper ennå med å slokke flammer.