22. feb. 2025, 09:30 - NTB, Redaksjonen

Utbytterik Texas-tur for Carlsen – misset bare «Wemby»

Magnus Carlsen fikk mye ut av sitt opphold i Austin: Seier i Champions Chess-turneringen, deltakelse i podcasten til Joe Rogan og NBA-kamp i basketball.

– Jeg så San Antonio Spurs i går, en av kampene deres som spilles i Austin. Det var gøy, bortsett fra at de offentliggjorde at Victor Wembanyama er ute for sesongen, sa Carlsen til TV 2 etter seieren over Hikaru Nakamura i storfinalen i CCT-turneringen i onlinesjakk.

Den 221 centimeter høye franskmannen med kallenavnet «Wemby» har tatt NBA med storm, men torsdag kom sjokkbeskjeden om at han mister resten av sesongen på grunn av en blodpropp i skulderen.

Dermed gikk Carlsen glipp av basketballfenomenet, som også har vist at han er sjakkinteressert og en brukbar sjakkspiller, men ellers fikk han med seg alt han var ute etter.

Fra hotellrommet i Austin vant han alle de fem kampene han spilte i onlineturneringen, til tross for at han på et kritisk tidspunkt første dag mistet internettforbindelsen fordi hans betalte tid løp ut.

– For en gang skyld er jeg veldig fornøyd med en turnering. Det er en av turneringene hvor jeg har vært i minst problemer, sa han til TV 2.

Podcastkongen

Under Texas-oppholdet var han også gjest i podcasten Joe Rogan Experience, som både er kontroversiell og verdens mest populære. I godt over to timer snakket han om mange temaer.

34-åringen sa blant annet at han føler at han er over toppen som sjakkspiller.

– Det er det samme som i fysiske idretter, at du er på toppen mellom 25 og kanskje 32 år. Jeg kunne fortsatt vært nær mitt beste om jeg gjorde alle de riktige tingene, men jeg vil nyte livet også, sa han.

Helt i starten av samtalen ble han spurt om tvisten med Hans Niemann og problemet med juks i sjakksporten

Carlsen sa en del om det, men viste til at han ikke kunne si for mye på grunn av Netflix-dokumentaren om jukseskandalen som kommer om «noen måneder».

– Der forteller jeg min side av historien.

Hater å vente

Carlsen avviste at det er en bevisst strategi at han ofte kommer for sent til partier i turneringer.

– Nei, det er fordi jeg hater å vente, og fordi jeg er elendig i planlegging, sa han.

Han har også interessante betraktninger om kunstig intelligens, som i dag kan slå selv de beste sjakkspillere av kjøtt og blod.

– De er smartere. Vi har akseptert at «our computer overlords» har vært mye bedre i lang tid. Det er flere fordeler ved det, blant annet at unge spillere kan utvikle seg raskere. Så er det et problem med sjakk at det krever kunnskap å se hvem som slår og hvem som blir slått. Nå får vi se hvem som vinner og hvem som taper. Det er jo slik at de fleste som ser på sport er mest interessert i hvem som vinner, sa han.

Dogmatisk

Han sa til Rogans overraskelse at han ikke spiller mye mot datamaskiner. Podcastkongen mente at det ville være noe å lære av.

– De unge i dag spiller mindre dogmatisk, mer konkret, som sjakkcomputere. Jeg tenker at jeg kan styre spillet i en annen retning, sa Carlsen.

– Og så liker jeg ikke å tape. Sjakk er et ensomt spill. Taper du, er det fordi du er dårligere enn motspilleren. Tenk da å tape for noen som er veldig dumme, som sjakkcomputere er. De har bare veldig mye mer datakraft og regner uendelig mye raskere.

I podcasten forteller Carlsen også flere interessante anekdoter fra barndommen og den videre veien mot status som verdens beste sjakkspiller, blant annet om en åpningsstrategi han lærte av faren Henrik, som spilte svarte åpninger med hvite brikker.

Oppmerksomhet

I chess.com-sendingen fra CCT ble Magnus Carlsen spurt om sin deltakelse i podcasten, der han også slo et slag for norske rappere.

– Jeg gjorde mitt beste. Jeg synes ikke det gikk fantastisk, men alt i alt gir det oppmerksomhet til sjakk. Jeg håper noen satte pris på det også, sa Carlsen etter storfinalen mot Nakamura.

Magnus Carlsen har vært travelt opptatt med turneringer den siste tiden, men nå er det en stund til neste gang.

– Jeg tror Freestyle Chess-turneringen i Paris er den neste, og det er en og en halv måned til, sa han til TV 2.

Han hadde booket fly hjem fra Austin noen timer etter fredagens avslutning av CCT-finalen.