Xi har landet i USA – tatt imot av Trump
Kinas president Xi Jinping har landet på Joint Base Andrews i Maryland og er tatt imot av president Donald Trump.
Flyet med den kinesiske presidenten landet klokken 17.39 onsdag. Trump sto og ventet for å ta imot Xi på militærflyplassen, som ligger rett utenfor Washington D.C.
Kort tid etter gikk Xi ned flytrappen og ble ønsket velkommen av Trump, som håndhilste på sin kinesiske motpart.
Xi skal være i USA på et tre dagers statsbesøk på invitasjon fra Trump.
Samtalene vil trolig dreie seg om både kunstig intelligens, handelskonflikter og Iran-krigen. Også Ukraina-krigen er ventet å være blant diskusjonsemnene.
Det er Xis første besøk til USA siden han møtte daværende president Joe Biden i California i 2023. I mai besøkte Trump Beijing, og her benyttet han anledningen til å invitere Xi på et statsbesøk.
Xis besøk denne uken finner sted samtidig som ledere fra hele verden er samlet i New York i forbindelse med høynivåuken i FNs generalforsamling.
Under besøket i Washington er det ventet at Trump vil hedre den kinesiske gjesten med en stor militærparade og en statsbankett der en rekke av toppene fra USAs teknologibransje kommer til å delta.
Xi ankom dagen etter at USA, Danmark og Grønland signerte en avtale om Grønland, som blant annet skal hindre kinesiske selskaper i å investere på den selvstyrte øya, som er en del av kongeriket Danmark.

