resultaterfinans
NST kutter mer enn halve staben
Norsk Språkteknologi satset utradisjonelt, men nå kutter selskapet 43 stillinger og flytter fra Voss.
Nordisk Språkteknologi (NST) arbeider med å lage programvare for å lese opp og la deg lese inn norsk tekst. Men selskapet har slitt, delvis fordi deres nederlandske partner Lernout & Hauspie kollapset.
Les også Taleteknologi ved en ny milepælNST vurderer stor-emisjonKostbar nummeropplysning i to år tilSnakk deg til en flybillettSnakk med Braathens datasystemIBM skal bidra til norsk datataleEnda en fengsling etter språkteknologiskandaleBehold tastaturet litt til
Selskapet har skaffet seg ny partner, IBM, men fallet i IT-bransjen rammer selskapet hardt. Nå må det skjæres og en av de sjeldne IT-bedriftene i utkant-Norge forsvinner.
NST kutter nå vekk 43 av de 73 ansatte. Både de oppsagte og de som fremdeles har jobb får det tøft, for de som har jobb må flytte til Bergen eller København. De andre må også flytte, for det finnes få andre muligheter i Voss, særlig for språkforskere.