Nettverk og infrastruktur

NRK skulle bare foreta en rutinemessig oppgradering. Det gikk veldig galt

Fra NRKs datasenter i kjelleren på Marienlyst. (Arkivbilde fra 2013)
Fra NRKs datasenter i kjelleren på Marienlyst. (Arkivbilde fra 2013) Foto: Jørgen Elton Nilsen
22. okt. 2019 - 18:00

Mandag kveld gikk det galt hos NRK da store deler av lagringsriggen gikk ned for telling. Både p3.no og NRK super var i en periode utilgjengelig for publikum. Det skriver Medier24.

Det var under en rutinemessig patching at det gikk galt, opplyser teknologidirektør Heidrun Reisæter til digi.no.

Drifter selv

Problemene førte til at flere av NRKs publikumtjenester var utilgjengelige. Statskanalen står selv for driften av den kritiske løsningen.

Administrerende direktør Leonard Øvregård i Devoteam lanserer nå en ny satsing i et marked de mener er upløyd mark i Norge.
Les også:

Lokker med høy lønn: – Betaler det som er nødvendig

– Vi har hatt problemer med sentral lagring som påvirket mange omkringliggende tjenester.

– Grunnproblemet er løst, og de fleste påvirkede tjenester er oppe og står igjen, sier Reisæter til Medier24

Bransjenettstedet skriver at problemene med lagringsriggen rammet produksjon av video, lyd og grafikk. På et tidspunkt skal ingen mediefiler ha vært tilgjengelige for NRK-ansatte.

Satt krisestab

En rekke reserveløsninger måtte settes inn, og det ble satt krisestab for å få kontroll over situasjonen.

Til tross for de store problemene gikk både Dagsrevyen og Dagsrevyen 21 som planlagt. 

IT–avdelingen til NRK lønnet i mars rundt 60 mennesker. De driftet blant annet servere og nettverk, lagring og annen felles infrastruktur for organisasjonen.

Totalt har statskanalen over 800 store og små IT-løsninger.

Outsourcing

NRK er midt i en omstillingsprosess der forvaltning av infrastruktur, nettverk, systemkonsolidering og -integrasjon kanskje skal løses av eksterne selskaper.

Det var en intern styringsgruppe i NRK som i fjor høst anbefalte denne modellen. 

Planen var at prosjektet skulle settes i gang i sommer, men i mars ble det kjent at anbudsprosessen lot vente på seg. 

I første omgang er det klienttjenester og servicedesk som skal ut på anbud. 

– Vi justerer planene og går fra å jobbe med mål om en konkurranse, til å stykke opp og jobbe trinnvis. I praksis betyr det at vi kommer til å jobbe med enkelte elementer av planene, før vi går videre med andre ting. Derfor vil dette ta lenger tid enn planlagt, sa teknologidirektør Heidrun Reisæter i NRK til digi.no i mars.

– Det er ikke en ønskeliste, men en forpliktelse, sa Karianne Tung da hun la frem digitaliseringsstrategien i fjor høst. Nå har KI-målet blitt del av styringen.
Les også:

Nytt rundskriv: «Et tydelig signal om hva som bør prioriteres»

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.