Forbrukerteknologi

Ny Vipps-rekord på 17. mai

Etter to koronareduserte 17. mai-feiringer på rad, kunne nordmenn endelig feire grunnlovsdagen fullt ut i år. Det førte til ny rekord i Vipps-bruk.

Nordmenn gikk mann av huse da vi endelig kunne feire 17. mai på vanlig måte. Det førte til over en dobling av den tidligere rekorden for antall Vipps-transaksjoner.
Nordmenn gikk mann av huse da vi endelig kunne feire 17. mai på vanlig måte. Det førte til over en dobling av den tidligere rekorden for antall Vipps-transaksjoner. Foto: Tor Erik Schrøder/NTB
18. mai 2022 - 10:35

Barnetog, ubegrenset is-spising, pølsefråtsing og bonanzastemning på restaurantene førte til at Vipps satte ny rekord. Rekorden er over dobbelt så høy som forrige rekord, satt på 17. mai i 2019 – før koronaen slo til.

– Vi betalte med Vipps til venner, bedrifter, restauranter, lag og foreninger og sendte pengegaver som aldri før. Til sammen ble det gjennomført 2.504.000 Vipps-transaksjoner i løpet av 17. mai, sier Vipps-sjef Rune Garborg i en pressemelding.

Den forrige rekorden var på 1.069.770 ganger.

– Vipps-bruken har økt kraftig i løpet av de tre siste årene. Det er litt gøy at 17. mai igjen troner på toppen, og det sier kanskje litt om hvor mye nordmenn har sett fram til igjen å feire nasjonaldagen, sier Garborg.

To av tre unge uttrykker i en fersk rapport at de er dypt bekymret for hvordan algoritmer i sosiale medier former deres virkelighet. De synes det er problematisk at algoritmene påvirker hvilke nyheter og meninger de blir eksponert for.
Les også:

Flere unge mener sosiale medier bidrar til politisk polarisering

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.