Fjerner omstridt arbeidsgiveravgift
Omstridt arbeidsgiveravgift fjernes fra årsskiftet
Den omstridte ekstraordinære arbeidsgiveravgiften som ble innført i 2023, skal fjernes 1 januar neste år, melder Dagens Næringsliv.
Regjeringen varslet allerede i vinter at ordningen skulle skrotes en gang neste år.
– Vi innførte en midlertidig arbeidsgiveravgift som en del av et ansvarlig statsbudsjett i en veldig utsatt tid. Den var midlertidig, og vi begynte avviklingen av den i årets budsjett. Den vil bli fullstendig avviklet fra 1. januar 2025, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) til DN.
I februar sa finansminister Trygve Slagsvold Vedum at den ekstra avgiften skulle fjernes før valget i 2025, men han kunne ikke si når på året.
Mye motstand
Siden januar i fjor har norske bedrifter vært nødt til å betale ekstra arbeidsgiveravgift for høye lønninger. Dette grepet fra regjeringen har møtt mye motstand, både fra næringslivet og NHO, men også fra LO og budsjettpartner SV.
– Vår vurdering var at vi måtte bruke penger på folk som fikk problemer med de høye prisene, som barnefamilier og grupper som hadde dårlig råd, på toppen av strømstøtten som alle fikk glede av, sier Vedum til DN.
Støtten til Ukraina var en av begrunnelsene for å innføre den midlertidige avgiften. I starten ble inntekter over 750.000 kroner pålagt en ekstra avgift på 5 prosent. I årets budsjett ble den justert noe ned ved at grensen ble økt fra 750.000 til 850.000 kroner.
SV støtter
– Det er en god beslutning av regjeringen å foreslå å fjerne den ekstra arbeidsgiveravgiften fra og med neste år, sier SVs finanspolitiske talsperson Kari Elisabeth Kaski til NRK.
Partiet tar til orde for andre typer skatter i stedet.
– Dette er en uheldig skatt på arbeidskraft som SV har vært imot. Vi vil derfor sikre flertall for det, samtidig som det er behov for andre skattegrep som gir mer omfordeling, sier Kaski.
Høyre: – På høy tid
Andre nestleder og finanspolitisk talsperson Tina Bru i Høyre sier til NTB at det var på høy tid å avklare tidspunktet for avvikling. Hun kaller ekstraskatten meningsløs.
– Jeg har aldri forstått hvorfor denne ekstraregningen var nødvendig, men det er veldig bra at regjeringen fjerner den helt fra og med neste år. Det er synd at regjeringen må bruke tid og penger på å rydde opp i problemer de selv har skapt, men dette er en viktig avklaring for næringslivet, sier hun.
– Dette gir forutsigbarhet
Administrerende direktør Ole Erik Almlid i NHO er glad for at datoen nå er fastsatt.
– Det er godt nytt at regjeringen nå presiserer at den ekstraordinære arbeidsgiveravgiften fjernes helt fra 1. januar 2025. Dette har vært en viktig sak for NHOs medlemmer, og vi har hatt en klar forventning om at den ekstra avgiften skulle kuttes neste år, sier han til NTB.
At det endelige tidspunktet er bestemt, gir forutsigbarhet for mange tusen arbeidsgivere og arbeidsplasser over hele landet, understreker han.
Tekna-president Elisabet Haugsbø er også glad for regjeringens avklaring.
– Økt arbeidsgiveravgift slo negativt ut for høyutdannede og for kompetansebedrifter. Derfor var det viktig at dette ikke ble en varig skatt. Regjeringen har brukt litt lang tid på å avvikle avgiften, men vi er fornøyd med at dette skjer i januar 2025, sier Haugsbø.
Amazon forhandler om oppkjøp av satellittselskap
Amazon er i forhandlinger om å kjøpe satellittselskapet Globalstar, i et forsøk på å ta opp konkurransen med Elon Musks Starlink, ifølge Financial Times.
Ifølge avisens kilder jobber Amazon og Globalstar nå med de mer kompliserte delene av oppkjøpsavtalen.
Nyheten kommer etter at SpaceX, som driver den satellittbaserte internett-tjenesten Starlink, planlegger den største børsnoteringen noensinne.
Starlink opplyser at selskapet har mer enn 10.000 satellitter i drift.
Amazon, som ble grunnlagt av milliardæren Jeff Bezos, er nå i ferd med å bygge et konkurrerende nettverk kalt Amazon Leo, som alt har mer enn 200 satellitter i bane.
Globalstar har en markedsverdi på nærmere 90 milliarder kroner og har sine egne satellitter i lav jordbane.
Apple eier 20 prosent av aksjene i Globalstar, noe som er en kompliserende faktor i det planlagte oppkjøpet.
Kursen på Globalstar-aksjen har steget nesten 230 prosent det siste året.
I oktober meldte Bloomberg at selskapet også utforsket et mulig salg til SpaceX.
Endrer chat-funksjon etter overgrepssak
Mental Helse har fjernet brukernes mulighet for å chatte direkte med hverandre på nettsiden sidetmedord, etter en straffesak mot en mann i 20-årene.
Mannen er blant annet tiltalt for voldtekt og seksuell omgang med barn, skriver Bergens Tidende.
Alle overgrepene skal ha skjedd digitalt, og han oppnådde kontakt med barna gjennom Mental Helses nettside.
– Det er en kjent sak at de som ønsker å utnytte sårbare mennesker tråler nettet for å finne ut hvordan de kan gjøre det. Derfor har vi stengt muligheten på vårt forum, sier kommunikasjonssjef Kristin Bergersen i Mental Helse til avisen.
Brukerne kan fortsatt chatte anonymt med ansatte og delta i forumer om blant annet ensomhet, angst og depresjon.
Mannen i 20-årene er også tiltalt for oppbevaring av overgrepsmateriale. Han ble pågrepet i begynnelsen av fjoråret.
Totalt sju jenter er fornærmet i saken. Rettssaken starter i august.
(©NTB)
Datainnbrudd hos Sats – personopplysninger på avveie
Treningskjeden Sats bekrefter onsdag at de har vært utsatt for et datainnbrudd og at flere medlemmer har fått personopplysninger lekket.
Selskapet identifiserte uautorisert tilgang til deler av sitt IT-miljø allerede 24. mars, skriver E24.
Onsdag bekrefter treningskjeden at det dreier seg om et kriminelt innbrudd, og saken er rapportert til relevante myndigheter.
– Vi tar dette svært alvorlig. Vi jobber hardt for å klargjøre omfanget av innbruddet, begrense konsekvensene, og vi har implementert nødvendige tiltak for å redusere risikoen ytterligere, sier Sats-sjef Sondre Gravir ifølge børsmeldingen.
SATS aktiverte egne sikkerhetsprosedyrer umiddelbart etter at hendelsen ble oppdaget. Samtidig er eksterne IT-sikkerhetsspesialister engasjert, og en undersøkelse pågår for å kartlegge omfang og konsekvenser.
– Det er viktig å understreke at SATS’ medlemssystem ikke er påvirket av datainnbruddet. Dette systemet lagrer medlemmenes personopplysninger, inkludert kredittkortinformasjon, passord og bilder, skriver Sats i en e-post til Digi.
Alle treningssentre forblir åpne og opererer som normalt.
Apple feirer 50 år
Tech-giganten Apple feirer onsdag sitt 50-årsjubileum. Selskapet verdsettes til nesten det doble av Norges oljefond.
1. april 1976 grunnla Steve Jobs, Steve Wozniak og Ronald Wayne Apple. De tre startet arbeidet i en nå ikonisk garasje i California.
Jobs og Wozniak delte majoriteten av eierskapet, mens Wayne eide 10 prosent.
Etter en røff start i garasjen solgte Wayne aksjene sine for 2300 dollar. I dag er selskapet blant verdens mest verdifulle, og aksjeposten hans hadde vært verdt 370 milliarder dollar, tilsvarende 3500 milliarder norske kroner.
Unngikk konkurs
I 1984 lanserte selskapet datamaskinen Macintosh med en oppsiktsvekkende og dystopisk reklamefilm, inspirert av George Orwells dystopiske roman 1984. Filmen ble vist under Superbowl-finalen og har i seg selv bidratt til å gjøre reklamefilmene under finaleshowet til et eget fenomen.
Macintosh solgte likevel ikke spesielt godt, noe som særlig tilskrives prisen på 2500 dollar, tilsvarende nær 80.000 kroner i dag.
Grunnlegger Steve Jobs forlot selskapet i 1985. I 1996 ble han hentet tilbake da selskapet kjøpte opp Next, og året etter unngikk selskapet hårfint konkurs.
3 milliarder iPhoner
Siden da har selskapet lansert en rekke velkjente produkter. Det ble solgt 450 millioner ipoder da den ble lansert i 2001.
I 2007 nådde Jobs og selskapet et høydepunkt da den første iphonen ble lansert. Siden da er det solgt over 3 milliarder mobiltelefoner av denne typen.
Iphone står fortsatt for mer enn halvparten av Apples inntekter, nær 15 år etter at Jobs døde av kreft. Hans etterfølger Tim Cook har løftet selskapets markedsverdi med 10-gangeren.
Apples suksess har likevel ikke kommet uten utfordringer. Selskapet er ilagt en rekke bøter og gebyrer de siste årene, blant annet en bot på 5 milliarder kroner i fjor for brudd på regler om digital konkurranse.
EU-kommisjonen har ønsket å regulere sosiale medier strengere og krevd svar fra Apple om hvordan de jobber for å beskytte barn på nett. I Tyskland ble de i fjor høst dømt for villedende klima-markedsføring.
OpenAI verdsettes til nesten et halvt oljefond
KI-selskapet Open AI har avsluttet en ny runde med finansiering på veien mot en ventet børsnotering. Den brakte inn rekordhøye 122 milliarder dollar.
Ifølge CNBC har selskapet tidligere kunngjort en sum på 110 milliarder dollar.
Etter investeringen verdsettes selskapet til 852 milliarder dollar, tilsvarende rundt 8260 milliarder kroner.
Dette utgjør til sammenligning omtrent 40 prosent av det norske oljefondets verdi som natt til 1. april ligger på 19.974 milliarder kroner.
OpenAI ble grunnlagt i 2015 og er kjent for chatboten ChatGPT som ble lansert i slutten av 2022. Selskapet har nå 900 millioner ukentlige brukere og hadde omtrent 13,1 milliarder dollar i inntekter i fjor.
Irans revolusjonsgarde: Vil angripe amerikanske selskaper som Apple og Tesla
Den iranske Revolusjonsgarden opplyser at den vil angripe amerikanske selskaper i regionen fra 1. april dersom flere iranske ledere blir drept.
Ifølge statlige medier har Revolusjonsgarden laget en liste på 18 selskaper, blant dem Microsoft, Meta, Google, Apple, Intel, IBM, Tesla og Boeing.
– Disse selskapene må vente ødeleggelse av sine respektive anlegg som gjengjeldelse for hver terrorhandling i Iran, med start klokka 20 Teheran-tid onsdag 1. april, heter det i en uttalelse.
– Medskyldige
Trusselen gjelder ifølge Revolusjonsgarden dersom flere iranske tjenestepersoner blir drept i det de omtaler som «målrettede attentater». Selskapene er medskyldige i dette, mener Revolusjonsgarden.
– Vi råder de ansatte i disse selskapene til umiddelbart å forlate arbeidsplassene sine for å redde livet, heter det i uttalelsen.
USA er forberedt på å hindre eventuelle angrep fra Iran, opplyser en tjenesteperson i Det hvite hus. Vedkommende ønsker ifølge nyhetsbyrået Reuters ikke å bli navngitt.
– Det amerikanske militæret er og var forberedt på å stanse eventuelle angrep fra Iran, noe som vises av den 90 prosents nedgangen i ballistiske missil- og droneangrep fra terrorregimet, sier tjenestepersonen.
Advarer amerikanere
USAs utenriksdepartement opplyste tirsdag at de holder øye med trusler mot landets borgere i Saudi-Arabia og ber dem holde seg innendørs.
– Vi følger med på rapporter om trusler mot steder hvor amerikanske borgere samles, heter det i et reiseråd fra den amerikanske ambassaden i Saudi-Arabia.
– Vi advarer amerikanske borgere om at hoteller og andre samlingssteder, inkludert amerikanske bedrifter og amerikanske utdanningsinstitusjoner, kan være potensielle mål.
Ambassaden ber amerikanere om å bli innendørs og holde seg unna vinduer inntil videre.
Mimir og AISSat-4 skutt opp
De norske satellittene Mimir og AISSat-4 har kommet seg trygt ut i rommet etter å ha blitt skutt opp fra Vandenberg Space Force Bace i California mandag ettermiddag klokka 13.02 norsk tid, opplyser Space Norway.
De to satelittene ble skutt opp med en av SpaceX' Falcon-9 raketter, melder NRK.
Mimir skal teste forskjellige typer radiokommunikasjon. AISSat-4 skal jobbe for Kystverket og overvåke skipstrafikken i nordområdene.
Satellittene skal styres og driftes fra kontrollsenteret til Space Norway på Skøyen i Oslo. (NTB)
Hackere med bånd til Iran hevder de har brutt seg inn i FBI-direktørens epost
Hackere med forbindelse til Iran hevder de har brutt seg inn i FBI-direktørens personlige epost. En kilde i USAs justisdepartement bekrefter innbrudd.
Kilden bekrefter overfor nyhetsbyrået Reuters at FBI-direktør Kash Patels epost er kompromittert, men går ikke i detalj.
FBI har foreløpig ikke svart på nyhetsbyråets forespørsel om å kommentere saken. Hackerne i en gruppe som kaller seg Handala Hack Team har på sin nettside publisert bilder av direktøren og hans angivelige CV.
Hackergruppen sier at Patel «nå vil finne sitt navn på listen over vellykket hackede ofre».
Reuters har ikke verifisert hvorvidt epostene som er publisert av Handala, faktisk stammer fra Patels kommunikasjon. Men et utdrag av materialet som er lastet opp av hackerne og undersøkt av Reuters, viser tilsynelatende en blanding av personlig og profesjonell korrespondanse mellom årene 2010 og 2019.
En ikke navngitt kilde i justisdepartementet sier til Reuters at materialet som er publisert, fremstår autentisk.
19. mars oppga det amerikanske justisdepartementet at det hadde beslaglagt fire domener som tilrettela for iransk etterretnings forsøk på å bedrive hacking tilknyttet «psykologiske operasjoner og transnasjonal undertrykkelse». Blant domenene var Handala Hack.
USA gikk sammen med Israel til krig mot Iran 28. februar.
Tiktok gjør endringer etter PFU-fellelse
Tiktok fikser problemet som gjorde at Aftenposten denne uken ble felt i PFU.
I løpet av april skal Tiktok lansere en funksjon som gjør det mulig for medier og innholdsskapere å moderere eget søkefelt, opplyser Subjekt-redaktør Danby Choi til Medier24.
Plattformen innfører også umiddelbart en midlertidig løsning for å skru av søkefeltet for medier som ønsker det.
Myndighetskontakt for Tiktok i Norge, Kjartan Sverdrup, bekrefter de nye grepene overfor Medier24.
Det skjer etter at Aftenposten denne uken ble felt i Pressens Faglige Utvalg (PFU) etter en klage fra Choi – for første gang på sju år. Da avisen publiserte en sak på Tiktok, dukket sensitive opplysninger opp som algoritme-genererte søkeforslag. Det gjorde at Aftenposten ble felt på punkt 4.1 i Vær varsom-plakaten, som omhandler saklighet og omtanke.
Bredbånd takket være nabosamarbeid
Det tok lenger tid og kostet mer enn opprinnelig antatt, men nå er bredbådsutbyggingen til Hestmona, Selsøy og Nesøy i Lurøy og Rødøy ferdig, skriver Helgelands blad.
Arbeidet med å skaffe øyene i området bredbånd startet i 2022. Det er utført i samarbeid med Lurøys nabokommune i nord, med Lurøy som prosjektansvarlig. Totalkostnad for prosjektet ble 12,6 millioner kroner.
Når utbyggingen har tatt vesentlig lenger tid enn ventet, skyldes det i hovedsak forhold i fylkeskommunen; sein behandling, sein utlysing av leverandør og sein oversendelse av tilbud. (hf)