IFS verdsatt til 180 milliarder
En nylig endring i eierskapet til IFS, et selskap som leverer programvare rundt sky og industrielle kunstig intelligens-anvendelser, har priset selskapet til 15 milliarder euro, rundt 180 milliarder kroner etter dagens kurs.
Eierne av IFS har vært EQT, Hg og TA Associates. Handelen som nå har skjedd er at Abu Dhabi Investment Authority (Adia) og Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments) har kjøpt seg inn. I tillegg har Hg økt sin aksjeportefølje slik at selskapet har kontroll sammen med EQT. Ifølge en pressemelding fra EQT har IFS hatt en vekst på mer enn 30 prosent det siste året. (hf)
OpenAI verdsettes til like mye som et kvart oljefond
OpenAI har nettopp gjennomført en runde med aksjesalg, og har solgt aksjer for 6,6 milliarder dollar. Runden priser AI-giganten bak ChatGPT til totalt 500 milliarder dollar, som tilsvarer rundt 5000 milliarder norske kroner.
Det tilsvarer omtrent en fjerdedel av det norske Oljefondet, som har passert 20.000 milliarder kroner, skriver E24.
OpenAI er ikke børsnotert, men verdsettingen viser at de er på samme nivå som børsnoterte giganter som Exxon Mobil, Mastercard og Netflix.
Kryptovaluta-gründerens norske eventyr
Dagens Næringsliv forteller historien om hvordan professor og seriegründer Haakon Bryhni sammen med entreprenøren Lars Naas fikk den kinesiske milliardæren Jihan Wu til å investere hundrevis av millioner kroner i norske datasentre. Det kontroversielle i historien, sett med norske øyne, er at formuen hans opprinnelig er bygd på utvinning av kryptovaluta.
– I Norge heier man ikke på gründere, men på folk som går fort på ski. Jeg ønsker ikke offentlig oppmerksomhet, men dere vil jo skrive uansett. Så jeg må leve med det, sier Haakon Bryhni da DN møter han første gang i Oslo tidlig denne sommeren. – Men det er en god historie, fortsetter han.
Artikkelen forteller blant annet om hvordan Naas og Bryhni fikk sikret kraft til datasenteret i den lille bygda Tydal i Trøndelag. I april 2024 kjøper Juhan Wu datasentrene fra Naas og Bryhni til en pris som verdsetter datasentrene til 350 millioner kroner, i tillegg til 110 millioner kroner i utbytte. (hf)
Geir Magne Tjåland ny finansdirektør i Lyse
Tjåland har lang erfaring fra finansbransjen og kjenner Lyse godt. Mellom 2016 og 2020 var han finanssjef i konsernet. Nå vender han tilbake til Lyse, denne gang med ansvar for økonomi og finans i hele konsernet, skriver Lyse i en pressemelding.
– Vi er glade for å få Geir Magne tilbake til Lyse. Han har solid fagkompetanse, lang erfaring fra finansnæringen og et sterkt strategisk blikk. Gjennom rollen som administrerende direktør i Jæren Sparebank har han også fått betydelig operativ ledererfaring. Med sin kjennskap til konsernet vil han bli en verdifull ressurs i konsernledelsen i en viktig tid for Lyse, sier konsernsjef Rosalie Poen.
Tjåland er utdannet siviløkonom fra Handelshøyskolen BI, og har en MBA i finans fra Norges Handelshøyskole. Han er autorisert renteanalytiker, porteføljeforvalter og finansanalytiker.
– Jeg gleder meg til å ta fatt på oppgavene i Lyse. Det er et konsern med tydelige ambisjoner, et viktig samfunnsoppdrag og flinke folk. Pengene Lyse tjener går tilbake til kommunene og bidrar til å finansiere viktige velferdstjenester. Skoler, sykehjem, barnehager og lekeplasser, det synes jeg er meningsfullt å få lov å være med å bidra til. Samtidig skjer det mye spennende innen både energi og telekom, og Lyse har utviklet seg mye siden jeg var der sist. Jeg ser frem til å bidra i utviklingen videre, sier Tjåland.
Geir Magne Tjåland tiltrer stillingen senest innen 1. april 2026. (hf)
Smartmobiler fra Oppo inn i Norden
Selskapet Oppo er kanskje mer kjent her i Nord som morselskapet til Oneplus. I en pressemelding skriver selskapet at de blant annet vil tilby smartmobilserien Reno14 i Norge, Sverige, Finland og Danmark. Den er utstyrt med en fotoblits som er styrt av kunstig intelligens.
Det er selvsagt ikke det eneste de bruker KI til. I reklamen viser de bilder som er temmelig kraftig korrigert ved hjelp av kunstig intelligens. Reno14-serien er rettet mot en yngre målgruppe og henter design-inspirasjon fra havet. (hf)
Berg får fast jobb som Helseplattformen-sjef
Siri Beate Berg er ansatt som administrerende direktør i Helseplattformen AS etter å ha vært konstituert siden desember 2023.
– Hun har ledet selskapet i en krevende tid og vist god evne til å lytte og møter oppgavene med seriøsitet og erfaring, sier styreleder Gunnar Bovim i en pressemelding.
Berg har mer enn 25 års ledererfaring i helsesektoren og en bakgrunn som sivilingeniør fra NTNU. Hun har hatt flere sentrale lederstillinger i Hemit gjennom over 20 år, og har også vært IT-sjef ved St. Olavs hospital.
– Jeg er takknemlig for tilliten fra styret. Helseplattformen er et av de viktigste utviklingsprosjektene i norsk helsetjeneste, sier Siri Beate Berg.
Styret i Helseplattformen AS besluttet å ansette Berg permanent etter en ansettelsesprosess med elleve søkere. Ansettelsesutvalgets innstilling ble behandlet i et ekstraordinært styremøte onsdag.
– En av de viktigste oppgavene fremover blir å styrke samarbeidet med Hemit, som er Helse Midt-Norges teknologiforetak, ifølge Bovim.
Helseplattformen leverer journalløsning og samhandlingsløsning til sykehus og kommuner i Midt-Norge. Systemet har fått kritikk for feil og mangler blant annet ved St. Olavs hospital i Trondheim.
Stortinget vedtok i februar en gjennomgang av Helseplattformen, som innebærer uavhengige økonomiske, samfunnsmessige, kvalitetsmessige og juridiske analyser av fordeler og ulemper med Helseplattformen.
Vådeskudd slo ut internett i Texas
Tusenvis av kunder i den amerikanske delstaten Texas mistet internett, TV og telefon da en fiberoptisk kabel ble truffet av et vådeskudd. Det melder nettstedet 404 Media.
Ifølge tilbyderen Spectrum ble byer som Dallas, Austin, San Antonio og flere andre rammet av bruddet. Rundt 25.000 kunder skal ha vært uten tjenester i flere timer.
– Våre team jobbet raskt for å reparere skaden og få kundene tilbake på linjen. Vi beklager ulempen, opplyser Spectrum til 404 Media.
Hvor kulen ble funnet, omstendighetene rundt eller om politiet er koblet inn, er foreløpig uklart.
Norske mobilnett på topp i verden
Analyseselskapet Opensignal har sammenlignet 5G-mobilnettene i verden ut fra en rekke kriterier. Resultatene kommer fra målinger fra mobiltelefonene til mobilkunder.
Både Telia Norge og Telenor Norge er blant de aller beste nettverkene i verden når det gjelder dekning. Telenor Norge er også blant de beste på nedlastningshastighet. Både Ice og Telenor er blant de beste på å vise 5G video.
Aller best på dekning i verden er T-Mobile USA. Fra Norden har Telenor Sverige, Tele2 Sverige og Telenor-eide DNA Finland blitt kåret til verdens beste på å levere video via 5G-nettene sine. (hf)
Telefónica først med 5G til Nato-marine
Den spanske teleoperatøren Telefónica har startet testing av 5G-nettverk om bord på et Nato-fartøy som ligger i Northwood i Storbritannia. Dette sier de er den første operasjonelle bruk av 5G på et Nato-skip.
Det private nettverket ble bygd av Telefónica og partnere. Atika Technologies leverer 5G-kjernen, og Ravenloop og Nokia bidro med 5G-noder om bord på skipet. Skipet kan også levere 5G til andre skip i nærheten, helt adskilt fra kommersielle 5G-nett.
Nettverket om bord er bygd med svært høy sikkerhet i arkitekturen. Det kan også fjernstyres, og i tillegg er det utviklet et spesialisert program for å lære opp mannskapet. Målet er å ha ultrahurtig og lav forsinkelse i kommunikasjonen med andre skip i gruppen, inkludert ubemannede farkoster som flyvende droner, autonome ubåter og overflatefartøyer. (hf)
Jotta overtar Min Sky fra første november
Som en del av fusjonen mellom Telenor Software Lab og Jotta AS, som ble annonsert i mars, vil Telenor Software Labs fra første november overlate drift og vedlikehold av Min Sky til Jotta.
Det sammenslåtte Jottacloud/Telenor-selskapet har mer enn to millioner kunder, og ble ved sammenslåingen annonsert å være Nordens største lokale skylagringsaktør.
Min Sky skriver i en melding til kundene sine, at de ikke vil merke noe til at Jotta nå overtar driften av tjenesten, som fremdeles vil kunne inkluderes i abonnementet til Telenors kunder.
Forbes: Elon Musk den første med over 500 milliarder dollar i formue
Tesla-eier Elon Musk er den første personen i verden med en formue som har passert 500 milliarder dollar, ifølge magasinet Forbes.
Formuen hans består primært av aksjer i bilgiganten Tesla og romselskapet SpaceX. Forbes beregner Musks formue til å være på rundt 150 milliarder dollar mer enn formuen til Oracle-medgrunnlegger Larry Ellison, som ligger på andre plass på magasinets liste over verdens rikeste.
Musks formue oversteg onsdag 500 milliarder dollar på Forbes' sanntidsliste over milliardærer, før den falt noe gjennom natta. 500 milliarder dollar tilsvarer 4951 milliarder kroner, en knapp firedel av oljefondets verdi torsdag.
Musks formue er vanskeligere å anslå enn mange andre ultrarikes, da mange av selskapene hans ikke er børsnoterte. Torsdag morgen norsk tid var formuen nede i rundt 491 milliarder dollar, ifølge Forbes.
Musks formue oversteg 400 milliarder dollar for første gang desember 2024, da investorer spekulerte på om Tesla ville tjene på Musks tette bånd til USAs da påtroppende president Donald Trump.
Siden gikk Tesla-aksjen ned, før den igjen har steget. Foruten bilselskapet består Musks formue av blant annet kommunikasjonsplattformen X og Neuralink, som utvikler databrikker for menneskehjerner.